Ціна на пиво вже найближчим часом може різко підскочити. Споживачі будуть змушені платити за літр улюбленого напою більше, ніж зараз: від 50 копійок до 7 гривень. Таке підвищення ціни може бути пов'язане з новою методикою обчислення акцизу на пиво.
Кабмін, який зараз всіляко намагається збільшити бюджетні надходження, вирішив підвищить акцизи на спиртне. Для цього в уряді підготували законопроект №5600, яким внесуть зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, планують підвищити акцизні збори з спиртного.
Однак, якщо акциз на всі спиртні напої просто планують механічно підняти на 5%, то для пива підготували свій, окремий, сценарій підвищення податку. У підсумку, якщо цей сценарій буде реалізований, ціна на пиво виросте дуже відчутно.
Як будуть підвищувати акциз на пиво
Зараз за пиво сплачується акциз з розрахунку на один літр виробленого пива. Він становить 2,78 гривні на літр. Однак законотворці з Кабміну хочуть брати акциз не з літра пива, а з літра спирту, який міститься в пиві. Вартість цього акцизу становить 59,82 гривні на літр.
У галузевій компанії "Укрпиво" вважають, що така ініціатива виключно негативно позначиться на галузі в цілому, ну і, звичайно, на гаманцях споживачів. Крім того, що постраждають самі працівники пивної галузі, яких сьогодні налічується близько 10 тисяч осіб, під удар потраплять і працівники суміжних галузей. А це вже вдесятеро більша чисельність, тобто, близько 100 тисяч.
Через тривалі карантинні обмеження та кілька локдаунів, пивна галузь і так зазнає величезних збитків. Зокрема, продаж кегового пива скоротився на 66%. Однак, незважаючи на це, пивна галузь за 2020 рік сплатила до бюджету 26 мільярдів гривень податків.
Підвищення акцизної ставки і, відповідно, ціни на пиво, скоротить обсяг продажів цього напою. І в підсумку, замість підвищення податкових надходжень від пива, держава отримає їхнє скорочення.
Всі затрати нового оподаткування ляжуть на гаманець споживача
Природно, що за підвищення акцизної ставки зрештою заплатить споживач. Приріст ціни на пиво буде неоднорідним: від 30-50 копійок до 6-7 гривень на кожному літрі.
Власник пивоварні First Dnipro Brewery Дмитро Некрасов пояснив такий розкид за цінами. Якщо у пивоварні є свої точки збуту, які стабільно приносять дохід (фірмові магазини, бари чи пивні ресторани), то зростання ціни на пиво з низьким вмістом спирту (до 5%) буде невеликим. Величина акцизу на літр складе близько 3 гривень. Це не набагато вище, ніж нині існуючий акциз величиною у 2,80.
Якщо ж пиво буде з вмістом спирту 7-8%, то акциз буде вже близько 5 гривень на кожному літрі.
Ще гірше, якщо у виробника немає постійних точок збуту, і він просто віддає свій товар для роздрібного продажу. Тоді ціна на пиво підвищиться ще більше.
"За рахунок всіх накруток до споживача воно дійде приблизно на 5-6 гривень за літр дорожче ніж зараз", - підсумував Дмитро Некрасов.
Нагадаємо, пиво може бути корисним для організму. Зокрема, воно знижує ламкість кісток. У ячмені, з якого його варять, міститься колаген, який допомагає відновити пошкоджені ділянки кісткової тканини.