Плата за тепло і гарячу воду в Україні може вже незабаром вирости на 50%. А опалювальний сезон може зовсім не настати.
Зовсім скоро, 20 травня, спливає термін, до якого компанія "Нафтогаз" відпускає підприємствам теплової комунальної енергетики газ за спецзобов'язаннями - за зниженим тарифом. Після 20 травня всі підприємства ТКЕ повинні будуть купувати газ за ринковою ціною.
Дешевого газу для підприємств ТКЕ може не бути
За ідеєю, вони мають повністю зануритися в стихію ринкових цін та обрати для себе найбільш вигідного споживача. Однак, за ситуації, що склалася, на ринок вони можуть так і не потрапити через те що заборгували величезні суми своєму теперішньому постачальнику - "Нафтогазу". А поки вони з ним не розрахуються, то навіть поглядати у бік іншого постачальника не можуть.
В уряді сподіваються, що постачальники тепла зможуть влітку закупити на ринку дешевий газ для своїх зимових потреб і, відповідно, відпускати споживачам тепло за прийнятними цінами. Однак дешевого газу може влітку не бути, адже ціна на українському енергоринку прив'язана до європейської ціни. А в Європі, через велику витрату газу взимку і холодну весну, ціни на газ поки не знижуються. І найближчим часом знижуватися не будуть - через те, що зараз Європа активно поповнює запаси газу у своїх підземних сховищах.
Популярні зараз
Проте, якщо навіть ціна на газ знизиться, то не факт, що підприємства ТКЕ зможуть його купити про запас, тому що на сьогодні у більшості з них немає оборотних коштів для цього. Більшості з них заборгували гроші споживачі, багато з яких вже цьогоріч або не могли платити за опалення, або платили неповну ціну. Ну, а підприємства ТКЕ, у свою чергу, виявилися в неоплатному боргу перед Нафтогазом. Причому їхній борг обчислюється не тільки заборгованістю споживачів, але й різницею тарифів. У Нафтогазу вони купували газ за вищими тарифами, а споживачам закладали в тариф на тепло нижчі. Знайти компенсатор для цієї різниці в тарифах зобов'язувалася Асоціація міст України, проте досі не знайшла. Таким чином, борг підприємств ТКЕ перед Нафтогазом завис.
Загалом, ситуація в тепловій комунальній енергетиці виглядає так:
- Підприємствам ТКЕ заборгували за тепло споживачі.
- Підприємства ТКЕ, в свою чергу, заборгували Нафтогазу.
- Через борг вони не зможуть змінити постачальника газу і не зможуть закупити влітку дешевший газ на зиму.
- Споживачів змусять повернути заборгованість по платі за тепло через суди. За рішеннями судів борги будуть стягувати зі споживачів через опис майна або списанням з банківських карток.
- Суми, "вибитої" з боржників, буде недостатньо, щоби компенсувати борги тепловиків перед "Нафтогазом".
Через усе це газ для опалення буде купуватися тепловиками вже під час опалювального сезону - так би мовити, "з коліс". Вартість цього газу, за прогнозами, експертів, може бути в півтора рази вища, ніж була в минулому опалювальному сезоні.
Таким чином, майбутній опалювальний сезон може виявитися вкрай важким, як для споживачів, так і для підприємств теплової комунальної енергетики. Навіть більше, якщо вони не розрахуються з Нафтогазом, опалювальний сезон в Україні восени може не розпочатися.
Дуже багато тепер залежатиме від того, чи зуміє влада домовитися про якісь поступки з компанією Нафтогаз. Втім, і Кабмін з Нафтогазом не можуть претендувати в цій історії на останнє слово. Останнє слово буде за МВФ, який жорстко вимагає у нашої влади з головою занурити всіх українців в стихію ринкових цін.