Перерахунок пенсії: як перевірити виплати і домогтися компенсації від Пенсійного фонду

Перерахунок пенсії може здатися непростою справою для тих, хто ніколи цим не займався, і все ж варто його зробити, щоби переконатися, що Пенсійний фонд ніде не помилився, рахуючи вам нову виплату.

Перерахунок пенсії: як перевірити виплати і домогтися компенсації від Пенсійного фонду - today.ua

Перерахунок пенсій періодично проводиться для всіх видів пенсійного забезпечення. Його роблять у зв'язку з підвищенням зарплати в країні або зростанням прожиткового мінімуму, в зв'язку з індексацією або переходом на інший вид пенсії, а також у зв'язку зі збільшенням страхового стажу. Останнє стосується працюючих пенсіонерів. Саме цей вид перерахунку ми розглянемо більш детально.

В яких випадках робиться індивідуальний перерахунок пенсії:

 • якщо пенсіонер продовжує працювати, то йому роблять перерахунок призначеної пенсії кожні два роки;
 • при переході з одного виду пенсії на інший;
 • при наданні документів про стаж, заробіток, які не були враховані при обчисленні пенсії;
 • при встановленні надбавок, підвищень та іншого.

Перерахунок пенсії: як перевірити виплати і домогтися компенсації від Пенсійного фонду

Як проводиться перерахунок пенсії

Перерахунок пенсії можна проводити двома способами:

 1. за стажем і зарплатою;
 2. тільки за стажем.

1. Перерахунок пенсії за стажем і зарплатою

У цьому випадку за бажанням пенсіонера можуть врахувати таку зарплату:

 • за період з 1 липня 2000 року;
 • за будь-які 60 місяців підряд до 1 липня 2000 року (за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами) і за весь період з 1 липня 2000 року.

При цьому під час перерахунку за основу береться середній показник зарплати по Україні, який застосовували при призначенні пенсії саме цьому клієнту (саме не той який є зараз, а з якого призначали пенсію).

Сама формула перерахунку пенсії виглядає так:

П = СЗ × КЗП × КС, де

 • П - розмір пенсії;
 • СЗ - середня заробітна плата в Україні, за якою спочатку призначалася пенсія;
 • КЗП - коефіцієнт заробітної плати;
 • КС - коефіцієнт стажу.

Тепер розглянемо, який із цих множників найбільше може змінити розмір пенсії. Середня зарплата (СЗ), з якої вам призначали пенсію, залишається величиною постійною. КЗП також, як правило, залишається незмінним. Тому варіації можливі лише "на тему" КС (коефіцієнта стажу), і перерахунок пенсії буде вестися за збільшеним коефіцієнтом стажу.

2. Перерахунок пенсії тільки за стажем

У цьому випадку в формулу входить не показник середньої зарплати по країні, як у попередньому перерахунку, а та зарплата, яку отримував сам пенсіонер при призначенні пенсії. При цьому коефіцієнт пенсійного (страхового) стажу, який розраховують, округляється з точністю до п'яти знаків після коми.

Його розраховують за такою формулою:

КПС = ПС х 0,0135, де КПС - коефіцієнт пенсійного стажу, а ПС - пенсійний стаж.

Якщо, наприклад, страховий стаж при первинному призначенні пенсії становив 40 років, то коефіцієнт пенсійного стажу тоді дорівнював:

КПС = 40 х 0,0135 = 0,5400.

А при перерахунку пенсії через 2 роки, він уже буде таким:

КПС = 0,5400 2 х 0,0135 = 0,5670.

Таким чином, неважко підрахувати, що завдяки ще двом рокам роботи, ваш КПС виріс в 1,05 рази.

Перерахунок пенсії: як перевірити виплати і домогтися компенсації від Пенсійного фонду

Помилки Пенсійного фонду при перерахунку пенсії

Пенсійний фонд (будемо вважати, що не навмисне) може допустити при перерахунку пенсії помилки. Найбільш поширена з них - коли беруть за основу "не ту" середню зарплату.

Наприклад, в 2014-2016 голах середня зарплата в Україні становила 3 764,40 гривні, а в 2017-2017 роках її показник вже був 5 337,90 гривні.

Тому нерідко при переході з одного виду пенсії на інший або при призначенні пенсії за віком беруть за основу саме той, менший, показник. Природно, при розрахунках виходить зовсім інший розмір пенсії. За цим бажано простежити особисто. І якщо ви бачите, що за основу взято менший показник, вимагайте, щоби пенсію вам перерахували.

Ще в одному випадку потрібно звернути увагу на нарахуванні пенсії. Якщо розмір мінімальної пенсії в країні зростає, а у вас пенсія не збільшується, тоді теж потрібно перевірити, чи не закралася в розрахунки Пенсійного фонду помилка. У разі її виявлення, також потрібно негайно вимагати перерахунку пенсії.

Які загальні перерахунки пенсії передбачені у 2021 році

З січня нинішнього року, у зв'язку з підвищенням мінімальної зарплати до 6 тисяч гривень, був зроблений перерахунок мінімальної пенсії для непрацюючих громадян віком від 65 років і вище. Вона стала 2400 гривень замість 2100, яка була до цього. Втім, у когось вона залишилася нижчою. Очевидно, це ті пенсіонери, в яких не набралося необхідного стажу. Для цього перерахунку чоловікам потрібно було мати мінімум 30 років стажу, а жінкам 25.

У березні планують провести індексацію пенсій приблизно на 11%.

У квітні проведуть автоматичний перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам із урахуванням розміру зарплати та стажу.

У липні введуть доплату по 400 гривень пенсіонерам старше 75 років, а також по 500 гривень для тих, хто старше 80 років. При цьому у них вимоги щодо стажу нижчі, ніж у 65-річних. Щоб отримати ці щомісячні надбавки, їм досить мати стаж 20/25 років.

У грудні зросте прожитковий мінімум, а разом з ним і мінімальна пенсія. Вона стане 1 934 гривні.

Нагадаємо, в липні ще одній категорії пенсіонерів піднімуть пенсію відразу на 850 гривень. Дізнайтеся, кому так пощастить.

ДЖЕРЕЛОubr.ua
Від початку року в Україні вже тричі підвищили пенсії: декому дісталася надбавка в 9 тисяч
Від початку 2021 року в Україні вже тричі підвищували пенсії. Розмір цих підвищень коливається в широкому діапазоні. Деяким дісталася надбавка лише у ...
ЗАЗ реанімувався: завод нарощує обсяги збирання автомобілів та освоює нові програми
Лідер українського автопрому - Запорізький автомобілебудівний завод стрімко виходить ыз коми, в якій він перебував кілька років. Відродивши виробничу ...
ПриватБанк та Ощадбанк підозрюють у монопольній змові
Антимонопольний комітет (АК) зайнявся вивченням платежів, які стягують ПриватБанк та Ощадбанк за свої послуги за безготівковим розрахунком покупців у ...
На тлі загального здорожчання в Україні стрімко дешевшає популярний овоч для салату
Незважаючи на суцільну продуктову дорожнечу, в Україні почав дешевшати популярний овоч для салату. Одні спеціалісти продовольчого ринку кажуть, що це ...
Українцям загрожують масові скорочення: чого очікувати від роботодавців
Роботодавці України розкрили свої плани на найближчий рік: вони планують скорочення персоналу і підвищення зарплати для працівників, які залишаться. Т...