З 1 вересня пенсія для сільських жителів стане важкодоступним продуктом. Її перестануть розносити по домівках листоноші, а майже всіх пенсіонерів переведуть на банківське обслуговування. Фахівці дають поради сільським жителям, як їм можна буде отримати свою пенсію.
Виняток зроблять лише для інвалідів 1 і 2 груп, а також для пенсіонерів, яким понад 80 років. Решті доведеться щомісяця добиратися до найближчого населеного пункту, щоб отримати гроші в банкоматі або у відділенні банку.
У селах банкоматів немає. Згідно з даними Держстату, на сьогодні банкомати є лише в 4,3% населених пунктів України. А банківські відділення є тільки в 3,9%. Тобто, в селах і навіть у деяких СМТ банкоматів немає. А отже, отримати свою пенсію за місцем проживання людям не вдасться. У таких населених пунктах, в яких банкомата ще не бачили в очі, проживає 14 млн українців, або третина населення нашої країни.
Втім, багато хто з них вже й зараз отримує свою пенсію через банки. І все ж, 3,5 мільйонам громадян досі пенсію приносять листоноші. Два мільйони з них з 1 вересня будуть змушені освоювати мистецтво "спілкування" з банкоматом.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
А попередньо, їм потрібно буде витратитися на автобус, щоби дістатися до міста, де є банкомат. Тим же, хто не освоїть банкомат, залишається йти в приміщення банку і вистояти там чергу, щоб отримати свої кровні. Правда, при цьому у пенсіонерів є ще один спосіб: попросити отримати їхню пенсію когось із молодих родичів або сусідів, які часто бувають у райцентрі, і яким не важко зняти гроші з банкомату. Однак люди похилого віку нерідко бувають недовірливі і бояться віддавати документи на гроші третім особам.
Тому, скоріш за все, багато з них будуть їздити в райцентр самі, щоб отримати гроші в банках. Причому не тільки тому, що не освоять банкомат, але ще й через те, що в банкоматі, як правило, немає купюр меншої вартості, ніж 50 гривень. Та й ті зустрічаються рідко. Тому вони не зможуть зняти всю свою пенсію, але ж при їхніх мізерних виплатах кожна копійка на рахунку.
Для того, щоби зняти свою пенсію в банку, пенсіонеру потрібно буде мати при собі паспорт і пенсійну картку, а також знати свій ПІН-код.
Звичайно, вирішивши відмовитися від дорогих послуг "Укрпошти", держава вчинила правильно, вважає економіст Олег Пендзин. Але з іншого боку, сільським пенсіонерам при цьому значно ускладнили життя. До того ж, компанія "Укрпошта" погрожує звільнити 10 тисяч листонош, які будуть змушені поповнити ряди безробітних.
"З економічної точки зору рішення уряду обгрунтовано, але з соціальної точки зору держава повинна зберегти доставку пошти додому тим, хто цього потребує, і оплачувати цю послугу", - говорить Пендзин.
Втім, у Кабміну є ще час до 1 вересня, щоби переглянути своє рішення по "Укрпошті", а в керівництва компанії "" Укрпошта " переглянути свої апетити щодо тарифів на обслуговування пенсіонерів. Тоді ц листонош вдасться зберегти, і пенсію будуть розносити, як раніше , по домівках.