У Мінсоцполітики розповіли, чому пенсія в 60 років буде доступна далеко не всім українцям, хоча відповідно до закону пенсійний вік настає саме в 60. Однак багатьом нашим співгромадянам доведеться працювати до 63, а то й до 65 років, щоби забезпечити собі хоча б мінімальні виплати на старості.
Про те, чому пенсія в 60 стає набутком лише деяких громадян, розповіла глава Мінсоцполітики Марина Лазебна в інтерв'ю "Громадському радіо".
На сьогодні пенсія - індивідуальний продукт, і кожному вона розраховується відповідно до його заробітків і стажу, каже міністр.
"З 2000 року ми беремо весь період, кожен рік, місяць і рахуємо індивідуальний коефіцієнт людини. Так розраховується пенсія", - пояснила міністр.
Для громадян, які вийшли на пенсію до 2000 року, враховуються їхні зарплати за той період часу. Там також є свій коефіцієнт. Можливо, що будуть брати в розрахунок і премії, отримані в той період, але це все вирішується в індивідуальному порядку, уточнила Лазебна. Тому, щоб отримати повну картину по своїй пенсії, потрібно звертатись до Пенсійного фонду.
На жаль, далеко не всі українці можуть похвалитися, що усі свої трудові роки відпрацювали тільки "по-білому". І це не їхня вина. Багатьом доводилося і досі доводиться обирати між легальною зайнятістю і зарплатою. Там, де є легальна робота, платять мінімалку. А там, де зарплата вища, немає ні офіційного працевлаштування, ні соціальних гарантій.
А тим часом, уже в нинішньому, 2021, році вийти на пенсію в 60 можуть лише громадяни, які мають страховий стаж не менше 28 років. А до 2028 року вимога щодо страхового стажу виросте ще на сім років. Таким чином, із 2028 вийти на пенсію в 60 років зможуть лише громадяни, які до цього віку зможуть накопичити 35 років страхового стажу. Тобто лише ті, хто все своє доросле життя працював офіційно, і жодного року не трудився, "в тіні".
Тим же, хто не встигне накопичити до 60 років необхідні 35 страхового стажу, доведеться трудитися і після 60. При цьому тільки до 63 років, а дехто й тільки до 65, вони зуміють заробити право вийти на заслужений відпочинок.
Нагадаємо, в Україні хочуть підвищити офіційний пенсійний вік на 1 рік. При цьому жінкам, які мають дітей, навпаки, пропонують знижувати вік виходу на пенсію на півроку за кожну дитину.