Опалення в Україні: що вигідніше – газ, дрова чи пелети

Автор: Марченко Любов

Чим дорожчим стає в Україні газ, тим більше людей намагається перейти на альтернативне опалення. Зокрема, зараз людям активно нав'язують перехід на твердопаливні котли, які опалюють приміщення пеллетами або дровами. Але, як з'ясувалося, вигода від такого переходу не така вже й однозначна.

Опалення в Україні: що вигідніше – газ, дрова чи пелети - today.ua

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль навів приклад Волинської області, в якій уже більше половини бюджетних котелень перейшла на опалення пелетами.

"Є альтернатива і спокійне проходження опалювального сезону. Звичайно, напружено, але без стресу і без ризику того, що буде зірвано", - розповів Шмигаль.

Однак наївно було би думати, що ціна на газ зростає, а вартість альтернативного палива залишається на місці. Її також переглядають щокварталу та підвищують еквівалентно ціні на газ.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

У Нафтогазі зробили заяву з приводу масштабної аварії на газопроводі: що буде з постачанням газу

Українці зможуть повернути частину грошей, витрачених на оплату комунальних послуг

Україна збила бомбардувальник Ту-22М3 за допомогою унікальної української розробки

Опалення в Україні: що вигідніше – газ, дрова чи пелети

Дрова дорожчають слідом за газом

Таким чином, лише цього року дрова подорожчали у кілька разів. Не дивно, що багато сільських жителів уже протоптали доріжки до місцевих лісів за хмизом. Великі привізні дрова нині далеко не кожному по кишені.

Наприклад, кубометр дубових дров за рік зріс із 1100 гривень до 1800. А тонна пелет – з 3,2 тис. гривень до більш ніж 6,5 тис. гривень. Крім того, у зв'язку з масовим ажіотажем, безперервно зростають у ціні і твердопаливні котли.

Таким чином, вигода від заміни газового опалення на твердопаливне вимагає перевірки. Тому фахівці вирішили підрахувати, який вид опалення (із запропонованих трьох) буде сьогодні найвигіднішим.

Нинішнього опалювального сезону газ для населення з доставкою коштує близько 10 грн за кубометр. Кубометр дубових дров коштує близько 1,8 тис. грн., а тонна пелет – близько 6,5 тис. грн. Опалення в Україні: що вигідніше – газ, дрова чи пелети Щоб зіставити ці види палива, потрібно перекласти якийсь обсяг кожного ресурсу і за якою ціною потрібно витрачати, щоб отримати одиницю теплової енергії.

Один кубометр газу дає при згорянні 105 кВт-годину теплової енергії. Виходить, що 1 кВт-годину енергії, яку дає газ, коштує приблизно 1 гривню .

Що стосується енергії, що виділяється при згорянні дров, то вона, звичайно, різна для різних порід, Однак у середньому фахівці вважають, що з 1 кубометра дров можна отримати 1 гігакалорію тепла. У свою чергу, 1 г Кал відповідає 1163 кВт-год. Виходить, що із кубометра дров, який коштує 1800 гривень, можна отримати 1163 кВт-год. Шляхом нескладних обчислень отримує, що 1 кВт-година енергії від спалювання дров обійдеться в 1,55 гривень, що фактично в півтора рази дорожче за тепло, яке виходить при спалюванні газу.

Стосовно теплотворності пелет, то вона становить 4-5 кВт-годину від згоряння одного кілограма. Враховуючи, що ціна 1 кг пелет становить близько 6,5 грн, 1 кВт-година теплової енергії від згоряння пелет становитиме близько 1,3-1,6 грн. Тобто це майже так само, як і при спалюванні дров. Опалення в Україні: що вигідніше – газ, дрова чи пелети Таким чином, можна зробити висновок: для побутових споживачів газ залишається найвигіднішим джерелом тепла.

А ось для промислових підприємств картина зовсім інша. Вони отримують газ не за фіксованою ціною, як населення, а за ринковою вартістю. І для них газове опалення виходить приблизно вдвічі дорожче, ніж твердопаливне. Тому їм вигідно встановлювати нові котли та переходити на опалення дровами чи пелетами.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Щоправда, як складатиметься ситуація з цінами на газ після опалювального сезону, не знає ніхто. У тому числі і з цінами для населення. Чи збереже влада й наступного року фіксований тариф на газ для побутового сектору, невідомо. Як і невідомо, яку ще ціну може заломити Росія за свій ресурс.

Нагадаємо, українцям роз'яснили новий механізм обліку споживання газу та розповіли, кому він буде вигідний.