В Україні після війни докорінно зміниться концепція забудови житла. Держава розробляє нові будівельні норми, основою яких є відмова від будівництва багатоповерхівок, укріплені підземні паркінги і бомбосховища, а також модульні рішення в архітектурі. При цьому ціни на житло, звичайно, будуть вищими, ніж зараз. А ось наскільки вище – поки що не наважується прогнозувати ніхто.
Про те, що буде передбачено новими будівельними нормами, розповіли спеціалісти.
Будинки будуть "як в Ізраїлі"
За основу будівництва нового житла в Україні взяли ізраїльський досвід. Ця країна вже не одне десятиліття живе у стані війни. Не дивно, що в Ізраїлі навчилися будувати практичне житло, що поєднує вимоги комфорту і міцності. Такі будинки там зводять із 2004 року. У кожному будинку обладнаний міцний підземний паркінг і бомбосховище.
В Україні мають намір запозичити цей досвід. Розроблять нові будівельні норми, якими передбачать будівництво укріпленого бомбосховища під кожним будинком. Ця вимога має бути прописана у Державних будівельних нормах, переконаний засновник компанії KAN Development Ігор Ніконов.
При цьому у Національній спілці архітекторів пропонують будувати підземні сховища подвійного призначення. У мирний час там можуть бути кафе, виставкові зали, клуби за інтересами. Це допоможе вирішити проблему із приміщеннями для багатьох представників малого бізнесу. І в той же час, бізнес утримуватиме ці приміщення в хорошому стані. Але буде одна умова: у разі війни бізнес має звільнити ці приміщення під сховища.
Від багатоповерхівок відмовляться
У новому будівництві житла мають намір відмовитися багатоповерхівок. Як показала практика, евакуація людей із горішніх поверхів будинків дуже проблематична та займає багато часу. До того ж висотки – чудові мішені для ворога.
Пропонують модульну забудову
Забудова вестиметься поквартально. В її основі - невисокі міцні будинки із модульних конструкцій. В основі будинку буде міцний залізобетонний каркас та готові стінові панелі, які виготовлятимуться одразу з вікнами. Будівництво такого будинку триватиме від півроку до 9 місяців. До того ж, завдяки каркасу такий будинок не буде "складатися" під час обвалення однієї зі стін.
Ставлячи на чільне місце міркування міцності, забудовники не забуватимуть і про естетичність нового житла. Оздоблення тильної частини таких будинків буде однотипним. Натомість фасади планують робити оригінальними. Можливо, кожен квартал матиме свій дизайн, який зробить його неповторним.
Ціни на житло будуть вищими
Природно, що ціна на житло в будинках повоєнної забудови буде вищою ніж зараз. На скільки вона зросте, зараз важко сказати. Архітектори упевнені лише в одному: собівартість квадратного метра житла навіть на околицях столиці буде не менше ніж 1000 доларів за квадратний метр.
Причини підвищення вартості будуть такі:
- зростання цін на будівельні матеріали;
- підвищення витрат через будівництво підземних споруд та зведення будинків підвищеної міцності;
- підвищення витрат на землю під забудову та підведення комунікацій через зниження поверховості.
Нагадаємо, стало відомо, як змінилися під час війни ціни на оренду житла у різних районах столиці.