Тариф на електроенергію стане вище вдвічі до початку нового опалювального сезону. Однак ця нова цифра буде не завершенням, а лише початком зростання вартості електрики в Україні.
Таку думку висловив експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев в інтерв'ю одному з телеканалів. До початку опалювального сезону тариф на електроенергію може вирости до 3 гривень за кіловат-годину. Рябцев прогнозує її в діапазоні від 2,60 до 2,90 гривні. Таке підвищення тарифу на електроенергію, на його думку, неминуче.
Вартість електроенергії може зрости так, що електрика буде доступною лише багатим
А ось яким буде цінник за електрику в подальшому, залежить від двох чинників, вважає експерт. Перший фактор - синхронізація української енергосистеми з енергосистемою Європи. Чим швидше це вдасться зробити, тим краще. Тоді Україна отримає доступ до відносно дешевої енергії.
"Друге - чи зможе Україна побудувати 2 гігават високоманеврових і 2 гігават встановленої потужності акумулюючих станцій, без яких буде важко забезпечити балансування енергетичної системи України протягом найближчих років", - говорить Геннадій Рябцев.
Тут слід зазначити, що найбільш маневреною на сьогодні є гідроенергетика. Ні теплові, ні, особливо, атомні станції не мають високої маневреності. Вони представляють базову генерацію. А балансувати добовим споживанням можна за допомогою ГАЕС (гідроакумулюючих станцій).
"Якщо не вдасться - верхньої межі тарифу на електрику не буде", - налякав прогнозом експерт.
За словами Геннадія Рябцева, сьогодні ситуації, в якій знаходиться український уряд, не позаздриш. З одного боку, не можна не підвищити тарифи, за якими відпускають електрику для населення "Енергоатом" та "Укргідроенерго". Якщо їм не підняти плату за їхній продукт, то збитки цих компаній досягнуть критичної позначки, за якою вже маячить банкрутство.
З іншого боку, якщо тариф на електроенергію для населення підняти, люди просто не зможуть платити за нього. Та й протестні настрої при цьому зростуть, а влада боїться тарифного майдану.
"Кабінет міністрів коливається, як змінити, адже він не хоче, щоб тарифи для домогосподарств були підняті відразу в кілька разів. Це може призвести і до кризи неплатежів, і до негативного ставлення до діючого уряду. Що саме вирішить уряд, поки невідомо", - додав Рябцев.
Крім того, є ще МВФ, який підштовхує український уряд стати на слизький шлях підвищення всіх тарифів до ринкового рівня. МВФ чи то недооцінює масштаби катастрофи неплатежів, яка за цим настане, чи то свідомо штовхає нинішню владу на шлях самознищення. Втім, скоріш за все, що МВФ все одно, що і як тут буде. Кредиторам просто потрібно відбити свої гроші, вже вкладені в Україну.