Традиційне шампанське, без якого обряд зустрічі Нового року буде неповним, може не потрапити на святкові столи українців. Або в кращому випадку потрапить у пластиковій пляшці. У світі назріла жорстка криза зі скляною тарою та упаковкою для неї.
Про це сигналізують виробники з різних куточків світу. Вина є, в тому числі і шампанські, а ось розливати їх немає у що. Постачальники склотари не встигають за зростаючими запитами ринку. Так, лише за минулий місяць попит на винні коробки виріс на 77%, а на винні пляшки - на 172%.
Раніше, до пандемії коронавірусу, все працювало як годинниковий механізм: постачальники вчасно відвантажували і доставляли тару - скляну і пакувальну. Виробники розливали вина, закупорювали їх і відправляли далі по ланцюжку постачальників до споживача. Однак із початком пандемії, коли в багатьох країнах були оголошені локдауни, ситуація змінилася. Напрацьовані логістичні ланцюжки зруйнувалися, і тепер доводиться все відновлювати по-новому.
Будуть розливати у пластикову тару
Так-так, витримані в дубових бочках вина підуть на розлив у пластикову тару. І це зовсім не моветон, кажуть виробники, а вимушений захід.
"Пластик краще порожніх полиць", - заявив власник кількох магазинів алкогольного рітейлера Gary's Wine & Marketplace, який погодився тимчасово продавати алкоголь у такій упаковці.
Крім нестачі тари, виноробній галузі, втім як і всім іншим, загрожує збільшення вартості перевезень. Так, із серпня 2020 по серпень 2021, вартість доставки звичайного контейнера з Азії на Захід зросла на 360%. А доставити контейнер із китайського Шанхаю в голландський Роттердам стало дорожче на 659%.
Все це, звичайно, позначиться і на вартості вин.
Таким чином, незважаючи на скромну пластикову упаковку, цьогоріч шампанське до новорічного столу може обійтися набагато дорожче, ніж раніше.
Нагадаємо, в Україні і без цього обіцяють зростання цін на алкоголь. Мінімальну ціну на алкоголь мають намір підвищити, щоби боротися з нелегальним виробництвом цієї продукції.