Деякі українці можуть втратити частину страхового стажу, необхідного для пенсії

Автор: Марченко Любов

У 2023 році для того, щоби вийти на пенсію в 60, потрібно мати не менше 30 років страхового стажу. Причому всі ці роки повинні бути підтверджені записом у трудовій книжці, або в даних системи персоніфікованого обліку. Однак у деяких громадян не всі періоди роботи занесені до трудової книжки. Через це 30 років стажу вони не можуть набрати. У таких випадках їм доведеться вийти на пенсію пізніше, або доведеться підтверджувати відсутній стаж.

Деякі українці можуть втратити частину страхового стажу, необхідного для пенсії - today.ua

Про це розповіло видання Napensii.

Дані про роботу громадян (звісно, якщо вона була легальною) містяться у Держреєстрі застрахованих осіб із другої половини 2000 року. Однак період трудової діяльності, який був до 2000 року, громадяни зобов'язані підтвердити записами в трудовій книжці.

При цьому кадровики, які вели ці записи, могли поставитися до своїх обов'язків недбало, через що в деяких людей у трудових книжках не виявилося записів про певні періоди роботи. Доки вони були молоді, це їх не обтяжувало. Та коли настав час виходити на пенсію, багато хто з досадою виявив, що їм бракує для своєчасного виходу на заслужений відпочинок кількох років (або навіть місяців) страхового стажу: у трудовій книжці втрачено якийсь період роботи.

Популярні зараз

В одному з обласних центрів вже оголосили про подовження зимових канікул: школи можуть самі визначати тривалість вакацій

Такі випадки, на жаль, непоодинокі. І з кожним роком їх дедалі більше, оскільки в Україні з кожним роком зростає вимога до страхового стажу. У 2023 році, наприклад, потрібно 30 літ, аби вийти на пенсію в 60, а у 2024 році вже потрібно буде 31 рік. Причому вимога щодо стажу зростатиме до 2028 року, доки не досягне 35 років. Тому такий важливий кожен запис у трудовій книжці, адже кожен неврахований місяць може зіграти з майбутнім пенсіонером злий жарт.

"Я три роки пропрацювала кухарем в агрофірмі, яка закрилася ще 20 років тому, у трудовій книжці запис відсутній. У квітні мені виповниться 60 років, загального стажу є 30 років, але якщо ці три роки не будуть враховані, я залишусь без пенсії. Як виправити ситуацію?", - із таким питанням до ПФУ звернулася мешканка Одеської області.

Якщо в трудовій книжці відсутній запис про роботу за якийсь період, то найпростішим способом було би звернутися на підприємство, де працював тоді майбутній пенсіонер, і звідти взяти виписку про його роботу. Однак багатьох підприємств, на яких працювали українці до 2000 року, вже давно немає. Деякі українці можуть втратити частину страхового стажу, необхідного для пенсії

У цих випадках є кілька способів підтвердити неврахований період роботи

  1. Можна надати довідку з посиланням про наказ на роботу та звільнення.
  2. Для підтвердження також підійдуть завірені відомості щодо нарахування зарплати.
  3. Можна також пред'явити службове посвідчення, а також письмовий трудовий договір за період роботи.
  4. Підійде навіть профспілковий квиток із відмітками про членські внески за той період. Звісно, все має бути з печатками.

При цьому за першими двома пунктами доведеться звертатись до архіву, де мають зберігатися паперові документи неіснуючих підприємств.

Якщо нічого з цих документів не збереглося і взяти їх ніде, тоді залишається ще один вихід – знайти двох свідків, з якими майбутній пенсіонер працював на підприємстві під час того неврахованого періоду роботи. Ці люди мають підтвердити у Пенсійному фонді, що працювали разом із заявником. При цьому вони повинні мати документи, які підтверджують, що вони працювали на вказаному підприємстві саме в той період, за який відсутній запис у трудовій книжці заявника.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Якщо навіть таким чином підтвердити страховий стаж не вдасться, то вийти на пенсію в 60 років не вийде і доведеться чекати до 63 років, коли можна буде стати пенсіонером із меншим стажем роботи.

Нагадаємо, при цьому деяким українцям можуть зарахувати страховий стаж у подвійному розмірі.

Головне