Вже наприкінці літа Нацбанк України може скасувати жорсткий курс долара, який він зафіксував ще на початку війни. При цьому гривня почне девальвувати швидше. Однак це допоможе збити попит на долар і поступово має призвести до стабілізації валютного ринку.
Такий прогноз на найближче майбутнє української фінансової системи дав фінансовий тижневик групи ICU.
У прогнозі, зокрема, зазначають, що попит на іноземну валюту, як і раніше, залишається в Україні високим. Це насамперед пов'язане з млявим станом української економіки та низькою часткою експорту. Тому Україні не вистачає припливу власних валютних коштів.
У такій ситуації єдиний вихід – дати волю ринку валют, щоби він себе збалансував.
"Ми очікуємо, що ближче до осені НБУ почне додавати певні елементи гнучкості в курсоутворенні та поступово послабить гривню, щоб усунути частину надмірного попиту на іноземну валюту", - прогнозують аналітики.
При цьому аналітики зазначають, що у травні обсяг міжнародної допомоги був доволі скромним. До того ж, частина цієї допомоги складалася з кредитних коштів, які Україна довго і болісно повертатиме.
"Приплив міжнародної допомоги не був значним у травні і склав лише еквівалент 1,7 млрд дол., у тому числі 0,6 млрд євро від Світового банку та 0,6 млрд євро від ЄС", - пишуть у тижневику.
Нагадаємо, аналітик Олексій Кущ вважає, що українцям потрібно перестати плекати ілюзії щодо дешевого долара, який буде після війни. До довоєнного рівня курс долара вже ніколи не повернеться. Навіть більше, він навряд чи зможе відновитися до 30 гривень. І чим швидше українці приймуть цю нову реальність і перестануть зациклюватися на курсах валют, тим простіше буде звикнути до нових цифр і відштовхуватися вже від них.