На шостий місяць війни в Україні деякі європейські країни почали скорочувати допомогу біженцям. Якщо навесні українцям були відчинені двері скрізь, і їм надавали безкоштовне житло, харчування, медичні послуги, то в серпні переїхати на все готове вже не вийде. Зокрема, українські біженці тепер мають платити за житло та доступ до медицини. Докладно розкажемо, яких країн торкнулися ці зміни.
Грузія
З 1 серпня українським біженцям у Грузії більше не надаватимуть безкоштовне житло, але видаватимуть кошти на оренду. Таким чином без підтримки українців не залишать. З 15 липня сім'ї українців у Грузії отримують щомісячну допомогу у розмірі 300 ларі (3893 грн), та ще додатково 45 ларі (584 грн) на особу. Тих громадян, яких раніше поселили до готелів, з 1 серпня попросили звідти виселитися. Наразі вони можуть орендувати житло самостійно, оформивши державні виплати. Також українські біженці у Грузії можуть отримати допомогу від міжнародних організацій. Це по 235 ларі (3050 грн) на людину.
Чехія
У Чехії українцям скасували безкоштовне медичне страхування після 150 днів перебування в країні. Після закінчення цього терміну українцям необхідно оформлювати та оплачувати собі страховку самостійно – по 3367 гривень щомісяця. Виняток залишили для дітей до 18 років та літніх людей віком від 65 років, біженців з інвалідністю, безробітних громадян, студентів, батьків з дитиною до 7 років або з двома та більше дітьми молодше 15 років. За працевлаштованих громадян медичний поліс оплачує працедавець. Відмовитись від медичного страхування без втрати візи тимчасового захисту неможливо. За несплату накопичуватиметься борг.
Болгарія
У Болгарії українцям також припинили виплачувати медичний поліс. Для українців, які приїхали до Болгарії після 26 квітня, термін безкоштовної медицини триває 90 днів. Після цього сплачувати внески необхідно самостійно. Сума правда невелика – 550 гривень на місяць. Якщо не сплачувати внески протягом трьох місяців, право не безкоштовне медичне обслуговування припиняється до погашення боргу.
Покривати медичне страхування держава продовжить дітям віком до 18 років, жінкам віком від 63 років, чоловікам віком від 65 років.
Латвія
Влада країни оголосила про припинення прийому біженців з України, оскільки у них більше немає грошей на компенсацію їм житла. Багато українців уже зараз опиняються на вулиці: у готелях державним коштом їх не розміщують, а винаймати житло самостійно людям, у яких немає роботи, не по кишені. До кінця серпня місцева влада допомагатиме біженцям, які вже перебувають у Латвії. Що буде далі – час покаже.
Раніше повідомлялося, що у Польщі після напливу українців подорожчала оренда житла.