Приватний бізнес, який не підтримує під час війни ЗСУ, держава може забрати в його власників. Про повну націоналізацію не йдеться, проте на час війни такі підприємства перейдуть у сферу володіння та під управління держави. Націоналізація бізнесу в Україні вже почалася.
Про це розповів міністр енергетики Герман Галущенко.
Під час війни першочерговим завданням держави є виживання. Тому всі ресурси країни мають працювати на цю мету. І, природно, що підтримка армії, ЗСУ має надаватися беззастережно.
"Нам треба вижити. Це спільне завдання для всіх. Якби держава побачила, що хтось намагається грати в якісь ігри окремо, а не для досягнення цієї мети щодо захисту від росії, звичайно, я впевнений, якісь рішення було би прийнято", - розповів міністр.
При цьому Галущенко зауважив, що таке перепідпорядкування приватного бізнесу державі не є повною націоналізацією. Держава бере контроль над такими підприємствами лише на період війни, підпорядковуючи їхню роботу законам воєнного часу. Це необхідно для підтримки національної економіки та підвищення обороноздатності країни.
Після закінчення військового періоду може бути два варіанти: або бізнес повернуть його власнику, або держава заплатить йому компенсацію та залишить підприємство у своїй власності.
Прецеденти відчуження великого бізнесу на користь держави вже є. Так, нещодавно держава забрала під своє управління п'ять великих підприємств, які є критично важливими для функціонування ВПК та економічної стабільності країни в цілому. Йдеться про компанії "Мотор Січ", Запоріжтрансформатор, АвтоКрАЗ, Укрнафта та Укртатнафта. Їхню націоналізацію прокоментував президент Володимир Зеленський.
"Такі кроки, необхідні для нашої держави в умовах війни, здійснюються згідно з чинними законами та допоможуть забезпечувати нагальні потреби нашого сектору оборони. У ці важкі часи мають направити всі сили для звільнення нашої землі та людей, підтримки української армії", - написав Зеленський.
Нагадаємо, економісти дали прогноз щодо девальвації гривні та курсу долара в Україні наступного року.