В Україні стала вище облікова ставка Нацбанку. НБУ підняв її на 0,5%, і тепер вона становить 8%. Нацбанк прийняв рішення щодо її підвищення, зважаючи на прискорені темпи інфляції в Україні.
Інфляція в нашій країні вийшла з прогнозованого русла і пішла вгору. Замість прогнозованого раніше річного показника в розмірі 8%, тепер Нацбанк називає нову цифру - 9,6%. Щоби повернути інфляцію в рамки прогнозу, а також поступово збити її у 2022 році до 5%, НБУ прийняв рішення щодо збільшення облікової ставки до 8%.
Що означає збільшення облікової ставки для кожного українця
Облікова ставка - це орієнтир для комерційних банків і суспільства в цілому. Це відсоток, під який Центробанк видає кредити для комерційних банків. Відповідно, вони свої кредити видають за більш високим відсотком. Тобто, для того, щоби збити темпи інфляції, держава підвищує вартість позик, що робить їх менш доступними для громадян. Це, відповідно, призводить до зниження споживчого попиту. У першу чергу - на дорогі товари, під покупку яких зазвичай береться кредит. І зрештою це призводить до зниження ціни на той чи інший товар.
"В умовах істотного посилення фундаментального інфляційного тиску це необхідно для повернення інфляції до мети 5% в 2022 році і утримання під контролем інфляційних очікувань", - роз'яснили в НБУ, чому прийняли рішення щодо підвищення облікової ставки.
У будь-якому випадку, це палиця з двома кінцями. З одного боку - темпи зростання вартості товарів знижуються. З іншого боку - знижуються також обсяги виробництва через недоступність кредитів і падіння попиту на товари. Однак зараз найголовніше - приборкати маховик інфляції, який дедалі більше прискорюється.
Крім підвищення облікової ставки, НБУ також вирішив посилити монетарну політику
- Нацбанк має намір продовжити планове скорочення антикризових заходів.
- Вартість кредитів рефінансування буде встановлена на рівні не нижче, ніж облікова ставка плюс 1 процентний пункт. Раніше вона дорівнювала обліковій ставці.
- Крім того, Нацбанк скорочує денні обсяги викупу валюти на ринку з 20 мільйонів доларів до 5 мільйонів, що має призвести до приборкання курсу долара.
Нагадаємо, попередній раз Нацбанк підвищував облікову ставку ще в квітні. Тоді вона була підвищена до 7,5% - з тих же причин, що і зараз. НБУ тоді прогнозував річну інфляцію на рівні 8%. Завдяки квітневому підвищенню облікової ставки Нацбанк сподівався досягти 5-процентного рівня інфляції вже на початок 2022 року. Однак зараз вже йдеться про те, щоби повернути інфляцію до 5% хоча би в другому півріччі 2022.