В Україні неминуче зростуть ціни на продукти через підрив Каховської ГЕС. Це також вплине на загальний показник інфляції. При цьому втрати врожаю цього року можуть бути меншими, ніж прогнозували в перші дні після катастрофи. Однак у найближчі роки наслідки катастрофи можуть стати масштабнішими через майбутню посуху.
Про це розповів на брифінгу голова Нацбанку України Андрій Пишний.
Повінь, що сталася через підрив греблі Каховського водосховища, а також втрата системи зрошення земель, звичайно, призведуть до скорочення врожайності сільгоспкультур, які вирощувались у цьому регіоні. Це спровокує зростання цін на продукти і насамперед на овочі. Все це зробить свій внесок у річний показник інфляції. Через катастрофу на Каховській ГЕС вона буде десь на 0,3% вищою.
При цьому прогнозувати більш віддалену перспективу Андрій Пишний не наважується, але каже, що масштаби негативних наслідків для економіки України будуть великі.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
"Довгострокові руйнівні ефекти від підриву Каховської ГЕС безпрецедентно масштабні, проте повністю оцінити їх можна буде лише з часом", - уточнив голова Центробанку.
У Нацбанку також вважають, що цьогоріч втрати врожаю не будуть критичними, оскільки площа затоплення на підконтрольній території не дуже велика. Але при цьому на територіях, що залишилися без зрошення, врожайність, звичайно, буде нижчою, ніж очікувалося. Загалом НБУ оцінює втрати в овочевій групі продовольства у 5%.
При цьому в зоні, яка буде схильна до посухи, опинилося 20% баклажанів, що неминуче призведе до зниження їхньої врожайності і, відповідно, дефіциту цього овочу восени.
Нагадаємо, українців попередили про появу небезпечного продукту на ринках. Туди може потрапити загибла риба з Каховського водосховища, яка може містити небезпечні інфекції.