Мінфін спільно з Державною податковою службою готує законопроект про так звані непрямі методи податкового контролю громадян. Мета цього законопроекту - змусити українців легалізувати приховані доходи, які були заховані від оподаткування. Звичайно, в першу чергу такому ретельному моніторингу будуть піддані ФОПи, адже з бюджетниками усе зрозуміліше: їхні доходи повністю прозорі. (Якщо, звичайно, бюджетник не бере хабарів, - авт.)
Як буде відбуватися перевірка
Податкова перевірить витрати ФОПів, а потім зіставить їх із оприлюдненими доходами, а також із податками, які були з них сплачено. Якщо будуть виявлені великі розбіжності (витрати будуть набагато вищими за доходи), тоді податкова спитає у громадянина, звідки, власне, грошенята.
Звичайно людина може отримати їх в подарунок або просто знайти на дорозі мішок із грошима, загублений втомленим одиноким мандрівником. Однак, якщо вона не зможе підтвердити свою версію походження грошей, то їй доведеться сплатити податок зі свого цінного придбання. Розмір податку становитиме 18% - як ПДФО.
Поки ФОПи можуть заплатити податок набагато менше 18%
Уникнути 18% -го податку зможуть ті, хто скористається так званої податковою амністією, яка стартує 1 вересня 2021 року і триватиме рівно рік - до 1 вересня 2022.
У цей період всі громадяни, які "не впевнені" в походженні своїх доходів, зможуть сплатити з них податок в розмірі 5% і далі спати спокійно. Тоді вже ніхто не буде приставати до них із розпитуваннями щодо походження коштів.
Коли буде готовий законопроект, і коли він почне діяти
Кабмін повинен подати відповідний законопроект до Верховної Ради не пізніше 9 місяців від дати вступу в силу закону № 1539 (про податкову амністію). Тобто, він повинен бути розроблений і поданий не пізніше 16 березня 2022 року.
При цьому, як вважає глава комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, закон почне працювати не раніше 2023 року.
Очевидно, розробники законопроекту будуть дивитися, наскільки ефективно працює закон про податкову амністію і відповідно до цього коригувати законопроект про непрямі методи податкового контролю. Тобто будуть дивитися, наскільки жваво почнуть ФОПи легалізувати свої приховані доходи.
Про покарання для приховувачів доходів поки нічого не говорять
Розробники законопроекту поки нічого не говорять про заходи покарання для злісних приховувачів доходів. Як каратимуть ФОПів, які не сплатять податок з неврахованих доходів в рамках податкової амністії і потім відмовляться платити 18% із незрозумілих покупок, поки невідомо.
Очевидно, коли текст законопроекту стане доступним, ФОПи почнуть активніше користуватися можливостями податкової амністії. Це - якщо законопроектом буде передбачено достатньо жорсткі покарання. Якщо ж вони виявляться м'якими або надзвичайно складними, то навряд чи громадяни підуть масово платити по 5% із неврахованих доходів.
Нагадаємо, досі ФОПам вдавалося доволі ефективно протистояти впровадженню касових апаратів. А тепер вони обіцяють податковій, що будуть самі контролювати великі покупки громадян і звітувати про них до податкової служби.