Накопичувальна пенсія: українцям вже незабаром доведеться віддати частину зарплати в недержавні фонди

Автор: Марченко Любов

Україна не може робити ставку лише на солідарний Пенсійний фонд, оскільки він не в змозі покрити потреб громадян у пенсії. Відрахування на накопичувальну пенсію стануть обов'язковими вже з 2023 року. Українці зможуть обирати собі накопичувальний фонд, якому довірять свої заощадження.

Накопичувальна пенсія: українцям вже незабаром доведеться віддати частину зарплати в недержавні фонди - today.ua

Про це заявила глава Мінсоцполітики Марина Лазебна під час проведення круглого столу, присвяченого темі пенсійної реформи.

Чиновниця нагадала українцям, як влада бачить функціонування системи накопичувальних пенсій і розповіла, чому уряд поспішає з її впровадженням.

Солідарний Пенсійний фонд не може впоратися зі своїми завданнями. На сьогодні за рахунок зібраних ним коштів фінансується лише 60% пенсій, решта 40% - дотуються з бюджету. Згодом ця ситуація лише погіршиться. В країні скорочуються трудові ресурси, а отже буде скорочуватися і база оподаткування, а також надходження до Пенсійного фонду.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

У Верховній Раді вирішили, що відшкодування сім'ям загиблих українських громадян буде платити РФ

Таким чином, українці, які досягнуть пенсійного віку через 20-25 років, взагалі можуть залишитися без пенсії. А якщо вона й буде, то така, що не зможе забезпечити навіть фізичного виживання пенсіонера. Накопичувальна пенсія: українцям вже незабаром доведеться віддати частину зарплати в недержавні фонди Влада бачить єдиний вихід у накопиченні другої пенсії, яка буде належати особисто кожному українцю і не буде ділитися на всіх.

Як буде функціонувати система накопичувальних пенсій

  • Відрахування до накопичувальної пенсії почнуться вже у 2023 році.
  • Попередньо вирішили, що 2% на особисті накопичувальні рахунки працівників будуть відраховувати роботодавці, і ще 2% - самі працівники.
  • Відрахування будуть обов'язковими для всіх працюючих українців у віці молодше 50 років. Тим, хто старше 50 років, залишили вибір: вони можуть робити відрахування за власною ініціативою, а можуть і не робити.
  • Українці зможуть забрати гроші з особистих накопичувальних фондів двома способами: або це буде одноразова виплата всього накопиченого, або виплата рівними частинами протягом якогось періоду. У першому випадку накопичені гроші можуть віддати і раніше, ніж людина досягне пенсійного віку. В основному це буде стосуватися тих виняткових випадків, коли терміново знадобляться гроші на лікування.
  • Всі недержавні накопичувальні фонди будуть діяти за єдиними правилами. Якщо хтось не захоче довіряти свої заощадження приватному фонду, то буде створений єдиний державний фонд, який буде функціонувати за такими самими правилами.
  • Українці зможуть самі контролювати рух грошей на своїх накопичувальних рахунках. В Україні створено Єдиний соціальний реєстр. Зайшовши в свій електронний кабінет, кожен зможе побачити, скільки грошей вже накопичено на його рахунку, і яка їхня прибутковість. Адже гроші на накопичувальних рахунках не будуть лежати мертвим вантажем, а працюватимуть на економіку країни.

Останній пункт, мабуть, розкриває справжнє підгрунтя того, навіщо влада так наполегливо лобіює введення накопичувальної пенсії. Економіці країни катастрофічно не вистачає грошей. Україна перетворилася на сировинний придаток Європи. Щоби хоч трохи розвивати виробничу галузь, потрібні серйозні інвестиції. А інвестори поки в Україну не квапляться вкладати гроші. Причин тут дві: нестабільне законодавство, яке нікого не може захистити, і злодійкуватість чиновників, що стала спадкоємною. Тому уряд сподівається, що гроші з накопичувальних фондів можна буде інвестувати в економіку. Це, в свою чергу, дозволить створити додаткові робочі місця і збільшити надходження в солідарний Пенсійний фонд.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Так має бути в ідеалі, проте чи буде так - невідомо. Але в будь-якому випадку економіку країни потрібно витягати з прірви, в яку вона скотилася. Як завжди, це робитимуть руками простих громадян.

Нагадаємо, багато експертів кажуть, що в Україні з її нинішньої слабкою економікою і неконтрольованою інфляцією накопичувальна пенсія приречена на провал.