МВФ припинив співпрацю з Україною: дефолт став ще ближчим

Автор: Марченко Любов

Міжнародний валютний фонд (МВФ) зупинив співпрацю з Україною. Україна залишається не тільки без зовнішніх запозичень, але й втрачає рейтинг довіри у багатих і сильних цього світу. Це не означає, що нам зовсім не дадуть в борг. Це означає, що можуть дати лише під дуже високі відсотки.

МВФ припинив співпрацю з Україною: дефолт став ще ближчим - today.ua
Фото:Delo.ua

Що обіцяв нам МВФ?

МВФ працював з Україною за програмою stand-by, яка була розрахована на 18 місяців. В рамках цієї програми наша країна в червні минулого року вже отримала перший грошовий транш в розмірі 2,1 мільярда доларів. До кінця 2020 повинні були виділити ще 1,4 мільярда двома траншами - по 700 мільйонів. Однак МВФ, в односторонньому порядку, зупинив фінансування.

Які претензії виникли у МВФ до України?

  • Фонд вважає, що українській владі не вдалося знизити рівень корупції в країні.
  • МВФ не дочекався проведення судової реформи в Україні, яка відкрила би дорогу верховенству закону.
  • Фонд вважає, що Нацбанк України занадто залежний від влади, а такого бути не повинно.

Не призвела до розблокування грошових потоків і груднева місія МВФ, яка завершила роботу недавно, у лютому. Крім уже наявних претензій, цього разу в МВФ виникли ще й нові - через запровадження ручного регулювання цін на газ і фактичну відмову від ринку газу.

Чи зуміє Україна протриматися без грошей МВФ, і якщо зуміє, то скільки?

Тут потрібно розділити два періоди: до літа і після закінчення літа - з початком нового опалювального сезону.

Популярні зараз

В Україні очікується масштабне підвищення заробітних плат

У Мінекономіки спрогнозували зростання курсу долара до 50 гривень

Верховна Рада знайшла додаткові підстави для припинення виплати пенсій

Греція остаточно відмовила у передачі систем Patriot Україні: названо причину

До літа ситуація цілком контрольована і терпима для України, говорить інвестиційний банкір і фінансовий аналітик Сергій Фурса. На цей період наша країна має певний запас міцності у вигляді запозичень, які Україна повчило в грудні від Євросоюзу (600 мільйонів євро) і Світового банку (300 мільйонів доларів). Крім того, Мінфін ще випустив в грудні на 600 мільйонів доларів єврооблігацій.

Всі ці гроші, мабуть, нам би не дісталися, якби МВФ не відновив в грудні з нами переговори. Тому поки, з горем навпіл, грошей Україні вистачає. До того ж, поки ціни не зовнішніх ринках, де торгують наші аграрії, теж - на нашу користь. Отже, Бог поки на нашій стороні. МВФ припинив співпрацю з Україною: дефолт став ще ближчим Однак уже до осені він може відвернутися, і тоді Україні без грошей МВФ буде дуже кепсько.

"Україна без програми з МВФ не пропаде з карти світу. Інша справа, що відсутність фінансування з боку фонду буде свідчити про те, що в країні продовжують процвітати корупція, олігархія і кишенькове правосуддя. А для українців це буде означати постійну бідність за прикладом латиноамериканських країн ", - говорить старший аналітик інвестиційної компанії" Альпарі" Вадим Іосуб.

Чекати припливу інвестиції в країну за нинішнього рівня корупції і торжества "телефонного права" в судах, нам не варто. В борг нам можуть дати, але тільки під дуже високі гарантії і відсотки. Та й за тими боргами, що вже є, відсотки можуть підняти. У річному вимірі ці відсотки можуть вирости на 1 мільярд доларів на рік.

"Можна вважати, що країна залишилася без фінансування", - заявив аналітик компанії "Центр біржових технологій" (ЦБТ) Максим Орищак.

Цим він має на увазі, що всі інші кредитори орієнтуються на співпрацю з МВФ. Для них наявність або відсутність співпраці з МВФ - головний індикатор і головний сигнал, чи можна країні давати в борг. Якщо МВФ не дає, то не дадуть і вони.

При такій ситуації дефолт стає реальним

Якщо співпраця з МВФ не відновиться до кінця року, то неминуча відчутна емісія гривні. У кращому випадку, її вдасться утримати на рівні 30 гривень за долар. Не буде чим закрити дефіцит бюджету. І, найголовніше, не буде чим гасити зовнішні борги. І тоді вже дефолт буде майже неминучий.

"Без зовнішнього кредитування питання дефолту країни відкрито", - говорить Орищак.

Можливо, крізь призму таких невеселих перспектив потрібно дивитися на "потуги" нинішньої влади, пов'язані з санкціями проти Віктора Медведчука і наближених до нього людей. І, ймовірно, смілива заява секретаря РНБО Олексія Данилова, що влада змусить усіх олігархів віддати незаконно приватизоване - не лише струс повітря, а й реальна спроба "притиснути олігархів".

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

І, можливо, якщо влада зуміє грамотно зіграти на протистоянні різних кланів та їхній нелюбові одне до одного, то може щось вигоріти і для країни. Якщо ж президент Зеленський і його команда вирішили "притиснути" всіх і відразу, то навряд чи їм це вдасться. Перед лицем спільної небезпеки зазвичай забуваються розбіжності у "зграї".

Нагадаємо, переговори з МВФ, свого часу, вплинули на стабільність гривні. І поки їй вистачає запасу міцності. Більш того, аналітики навіть прогнозують зміцнення гривні - у найближчій перспективі.