Пенсія, яку отримують українці похилого віку, а також ті, кому вона належить згідно із законом, не є чимось незмінним. Щорічно її розмір збільшується завдяки індексації та іншим перерахункам, які провадяться протягом року. Однак пенсію можуть не лише підвищити, але й знизити, а в деяких випадках навіть позбавити її.
У Пенсійному фонді України назвали причини, через які пенсіонер може втратити свої виплати, пише napensii.
Пенсіонеру можуть знизити виплату внаслідок верифікації одержувачів соцвиплат, яка зараз проводиться в Україні. Бувають випадки, коли людина подала до Пенсійного фонду недостовірну інформацію про свій стаж роботи або зарплату, яку вона отримувала. Внаслідок цього пенсія могла бути призначена безпідставно, або розмір розрахункової пенсії вийшов вищим.
Якщо такі дані розкриються внаслідок перевірки, то людину можуть не лише позбавити пенсії або її частини, а й змусити повернути все, що нею було отримано незаконно.
Популярні зараз
Українські АЗС збільшили ціни на автогаз
Деякі українки отримають $1000 на розвиток бізнесу
Аналітики повідомили, як зміняться ціни на продукти харчування в Україні
У 2025 році 88% українських компаній планують збільшити зарплати працівникам
Втім, у держави насправді мало шансів виявити фальсифікаторів саме серед одержувачів пенсії. Ось серед тих, хто претендує на субсидії чи інші соціальні пільги, таке цілком можливо. Там людина подає заявку на пільгу вперше, і її ретельно перевіряють. А кожного пенсіонера вже давно перевірили, коли йому надавали право на пенсію, каже соціолог Лідія Ткаченко.
"За пенсіями і перевіряти нічого, якщо пенсію призначено, отже, людина вже має на неї право. Єдине порушення – якщо людина померла, але продовжує отримувати гроші. Але це практично неможливо. За пенсіями вони нічого не можуть виловити. Тим більше були ухвали, що всі виплати автоматично перепризначаються на час воєнного стану. Весь досвід верифікації, а її почали проводити ще у 2015-2016 роках, також говорили про те, що розкриють суттєві порушення. Але нічого не знайшли. У нас самі правила так прописані, що верифікацію вкрай рідко хтось не проходить", - уточнила експерт.
Та все ж є деякі порушення, які може розкрити перевірка
• Мабуть, єдиний випадок, на якому влада може "підловити" пенсіонерів – це їхнє офіційне працевлаштування під час пенсії. Якщо ви влаштувалися на роботу, про це одразу потрібно повідомляти органи ПФУ. Адже працюючим пенсіонерам не проводять щорічної індексації пенсії. Натомість їм кожні два роки роблять перерахунок виплат, але це трохи інше. До того ж, непрацюючим пенсіонерам перераховують пенсію у зв'язку з підвищенням у країні прожиткового мінімуму або мінімальної зарплати, а працюючим таких перерахунків не роблять.
• Крім того, деяким пенсіонерам, які вийшли на заслужений відпочинок за пільговим списком (раніше 60 років), взагалі мають призупинити виплату пенсії в тому випадку, якщо людина повернулась на ту роботу, завдяки якій їй дали цю пільгову пенсію.
• Пенсіонера також можуть позбавити соціальної пенсії, якщо він вийшов на роботу.
Загалом, у всіх цих випадках пенсіонера справді можуть позбавити частини пенсії чи навіть усієї виплати. Щоби цього уникнути, потрібно знати ці нюанси та не намагатися перехитрити державу. У наш час тотального цифрового обліку викрити будь-кого у брехні буде дуже просто.
Нагадаємо, українцям вказали важливий момент, пов'язаний із виплатою пенсій.