НБУ назвав причини, через які курс долара в Україні останнім часом зріс, а гривня впала в ціні. Нацбанк вважає, що вирішальну роль тут не менше за економіку відіграла і політика. Зокрема, загроза російського військового вторгнення на територію України.
Про причини активної девальвації гривні у другій половині листопада стало відомо з макроекономічного та монетарного огляду, опублікованого НБУ.
Картина у першій половині листопада та у другій виявилися діаметрально протилежною. У першій половині місяця гривня активно зміцнювалася. У той період висхідний тренд національній валюті надавали високі прибутки експортерів сільгосппродукції та металургійної галузі. Крім того, якась частина грошей надходила від нерезидентів.
Крім того, чималу роль у відпливі доларової маси з України відіграла зовнішньополітична ситуація. Чутки про можливе вторгнення РФ в Україну зробили свою справу: іноземці взялися активно виводити прибуток із ОВДП, змінюючи гривні на долари, а також забирати інвестиції з України. При цьому енергетична галузь почала закуповувати за кордоном вугілля, що також потребувало валютних ресурсів. Та й саме населення під впливом несприятливих чуток стало активно скуповувати долари.
Все це призвело до різкого зростання попиту на долари і, відповідно, підвищення курсу долара.
"У другій половині листопада гривня ослабла через значне зростання попиту на іноземну валюту з боку енергетичних компаній та психологічних факторів, зумовлених геополітичними ризиками, зокрема накопичення військ РФ на кордоні з Україною", йдеться в огляді НБУ.
Таким чином, до кінця листопада гривня девальвувала порівняно з кінцем жовтня на 3,2%, а курс долара відповідно виріс.
Нагадаємо, за прогнозами аналітиків курс долара в Україні зростатиме і надалі. Головною причиною вони називають відтік інвесторів із України.