Today.ua

Курс долара у березні: гривня може похитнутися під вагою зовнішнього боргу

Курс долара балансує у стані нестійкої рівноваги, що будь-якої миті може похитнутися через несприятливі фактори. Якщо він знову попрямує вниз, Нацбанку доведеться втрутитись. Як не парадоксально подальше падіння курсу долара може призвести до падіння гривні. Обрушити гривню вниз можуть як економічні, і політичні чинники.

Курс долара зупинився на позначці 28 гривень. Експерти вважають таке співвідношення вартості валют оптимальним. Якщо долар опуститься нижче, то активізуються скупники валюти і створять на ринку дефіцит долара. Тоді Нацбанку доведеться терміново рятувати гривню, виходячи на ринок із валютними інтервенціями.

Такими міркуваннями поділився з одним із ЗМІ аналітик Roboforex Андрій Гойлов.

Величезним негативним чинником для гривні стало зовнішньополітичне напруження – нагнітання чуток навколо можливого вторгнення Росії в Україну. Це призвело до різкого падіння гривні та зміцнення курсу долара, яке вдалося загальмувати лише зміною войовничої риторики. Проте ланцюгова реакція виходу нерезидентів із українських ОВДП була запущена.

"Нерезиденти продовжують скорочувати свої портфелі в ОВДП. З початку року обсяг їхніх вкладень у цьому активі знизився на 13,77 млрд грн – до 78,88 млрд. Кошти, отримані від продажу ОВДП, закордонні інвестори виводять у материнські юрисдикції. Це чинить суттєвий тиск на курс гривні до долара США та євро", - каже Гойлов.

Ще один фактор, який зможе зіграти на зниження гривні – виплати, які чекають на Україну за зовнішніми боргами. Втім, як каже експерт, сума виплат буде не така вже й велика – загалом 668 млн доларів США.

"Обсяг поточних резервів достатній для проведення цього платежу, незважаючи на скорочення в 5,33% до 29,29 млрд доларів США. Тому у разі відсутності військово-політичної напруги учасники ринку не помітять цієї операції Кабміну", - вважає Андрій Гойлов.

Набагато більше може вплинути на курс долара дефіцит енергоресурсів. Україна буде змушена їх імпортувати. Власне, це відбувається і зараз. Це, звичайно, провокує підвищений попит на долари та не сприяє зміцненню національної валюти.

Водночас, якщо не відбудеться жодних тектонічних зрушень у політичній площині, то курс долара у березні так і продовжить коливатись близько 28 гривень. За прогнозами Гойлова, долар буде коштувати у березні 27,90-28,20 гривні, а євро 31,75-32,25.

Нагадаємо, на початку поточного тижня аналітики прогнозували падіння курсу долара значно нижче за 28 гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ