Всупереч прогнозам експертів, які були дані раніше, гривня продовжує зміцнюватися і з настанням осені. Однак експерти фінансового ринку вважають це зміцнення ситуативним і закликають співгромадян бути готовими до того, що в будь-яку хвилину ситуація може розвернутись на 180 градусів, і курс долара почне зростати. Тому розглядати гривню як джерело довгострокових інвестицій все ж не варто.
Ще з початку літа, коли гривня стала тіснити долар і зміцнюватися, експерти стверджували: цей тренд - до осені. Восени все повернеться на круги своя, і долар знову почне зміцнюватися. Так повторюється щороку.
У нинішньому році все спочатку пішло за передбаченим сценарієм. Ще в кінці серпня курс долара почав рости, і здавалося вже ніщо не зупинить його до кінця року. Однак із другого тижня вересня ситуація почала змінюватись. Гривня знову стала зміцнюватися, відвойовуючи у долара одну копійку за одною.
З чим пов'язана несподівана ситуація на ринку валюти
Найбільш важливий фактор несподіваного зміцнення гривні - рішення Нацбанку щодо чергового підвищення облікової ставки. У поточному році НБУ підвищує облікову ставку вже четвертий раз: 4 березня її підняли з 6% до 6,5; 15 квітня - до 7,5; 23 липня - до 8%. І ось тепер - до 8,5%.
Це дало інвесторам сигнал, що в гривню можна вкладати, і долар на тлі цього почав пасувати.
"Ставка була підвищена на 0,5%, до 8,5%. Це служить фактором стабільності гривні протягом поточного року, але може не врятувати її від падіння до кінця року", - розповів аналітик компанії "Центр біржових технологій" Максим Орищак.
Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, у свою чергу, говорить, що курс долара почав слабшати на тлі чуток про майбутній локдаун. Якби не ці чутки, то сезонний тренд на ослаблення гривні навряд чи вдалось би переламати.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що зміцнення гривні - чисто ситуативне. Просто так склалася ситуація, що зараз на валютному ринку більше продавців долара, ніж покупців. Однак ця ситуація може змінитися в будь-який момент. Особливо, якщо буде високий сплеск захворюваності на коронавірус, то нерезиденти тут же почнуть збувати українські цінні папери, що негайно обрушить гривню.
До речі, і зараз, незважаючи на зміцнення гривні, на ринку цінних паперів спостерігається відтік нерезидентів з ОВДП. Лише за два дні, з 7 по 9 вересня, обсяги українських облігацій на їхніх рахунках знизилися на 1 мільярд гривень.
"Так, Мінфін на черговому аукціоні з їхнього продажу зміг залучити лише 1,37 млрд грн. Але ця тенденція поки не позначається на ринку, де переважають продавці валюти. Підтримку гривні також надають новини про рекордні золотовалютні резерви України - на 1 вересня вони перевищили 31,6 млрд доларів", - розповів керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин.
З якого курсу долара почнеться наступний тиждень
На понеділок, 13 вересня 2021 року, Нацбанк встановив такі курси валют:
- 100 доларів США - 2667,82 гривень (-0,0482 грн);
- 100 євро - 3158,43 гривень (-0,0397 грн).
При цьому на міжбанку курс долара, навпаки, зміцнився на 7 копійок і зараз становить 26,76 гривень. У купівлі він також став вищим на 7 копійок - 26,74 гривні.
А курс євро у продажу виріс на 13 копійок - до 31,66 гривень за євро.
Чого очікувати від валютного ринку наступного тижня
Експерти вважають, що гривня, як і раніше, буде зміцнюватися, однак НБУ не стане підтримувати цей процес. У свою чергу, додатковий інфляційний тиск на гривню може здійснювати стрімке подорожчання нафти на світовому ринку.
"Ми стежимо за позначкою 26,6 грн за долар, яка поки виступає більш ніж 12-місячним максимумом гривні. У разі її подолання, гривня може зміцнитися до 26,5 грн за долар. Така міцна гривня пригнічує експортну активність і бюджетні надходження, тому очікуємо при наближенні до цих рівнів посилення інтересу покупців валюти та контрдії НБУ з викупу надлишків валюти", - висловив загальну думку Андрій Шевчишин.
Куди вкладати заощадження українцям
Експерти сходяться на думці, що до кінця вересня можна зберігати гроші в короткострокових гривневих вкладах. Це буде вигідно. Однак вже до початку жовтня варто поклопотатись про те, щоби перенести вклад у тверду валюту. Тренд на зміцнення гривні вічно тривати не буде, та й НБУ його не стане підтримувати.
А тому, українцям радять купувати долари, поки вони дешеві.
Втім, така порада доречна для більш-менш заможних громадян, які обчислюють свої заощадження, принаймні, у десятках тисяч доларів. Решті ж рекомендують не купувати за останні гривні сотню-дві доларів, а краще витратити ці гроші на покупку продуктів тривалого зберігання. Все одно ціни на продовольство будуть рости, і так вдасться хоч щось заощадити.