Долар на валютному ринку може знизитися до фіксованого курсу НБУ. При цьому гривня ще більше зміцниться. Поки що є всі передумови для зміцнення національної валюти. Отже, українцям можна подумати над тим, у чому краще зберігати свої заощадження: в доларі, що слабшає, або в гривні, яка продовжує зміцнюватись.
Які прогнози подальшої ситуації на ринку валют дають експерти, і в чому вони радять зберігати заощадження, розповів focus.
Сьогодні середній курс долара на чорному ринку становить: у купівлі – 37,50 грн, у продажу – 37,65. Таким чином, гривні залишилося зовсім небагато, щоб відвоювати в американської валюти ще кілька позицій і знизити ринковий курс долара до офіційного курсу НБУ.
При цьому гривня вже майже вичерпала свій потенціал для зростання, вважають експерти.
"Курс (долара) впритул наблизився до вартості безготівкових доларів у банках з розміщенням на депозиті - 37,2-37,45 UAH/USD, і це призведе до перетікання попиту на готівковий ринок, стримає подальше зміцнення гривні і, можливо, спровокує тимчасове зростання курсу", - вважає директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Ганна Золотько.
Найближчими місяцями, можливо, у найближчі півроку, НБУ навряд чи робитиме рішучі кроки на валютному ринку. Ситуація там зараз досить спокійна, в найближчому майбутньому гривні ніщо не загрожує. Завдяки валютним надходженням від західних партнерів гривня не лише не девальвує, а й зміцнюється. Тому до осені, найімовірніше, Нацбанк зберігатиме фіксований курс 36,6 грн, а коливання на валютному ринку будуть незначними.
Однак до кінця третього кварталу 2023 року ситуація може змінитись.
"Ми вважаємо, що НБУ зберігатиме поточний курс гривні до долара США принаймні до кінця третього кварталу 2023 року, але може послабити його на 10% (до 40,23 грн) наприкінці року", - висловив свою думку голова Департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталій Ваврищук.
На думку експерта, подальша стратегія НБУ залежатиме від того, яку допомогу пообіцяють Україні партнери на 2024 рік.
В якій валюті зберігати заощадження?
Це питання не дає сьогодні спокою багатьом українцям, які ще мають заощадження. Раніше все було зрозуміло: була "тверда" валюта, її і потрібно було накопичувати. Проте зараз ситуація не така однозначна. Купівельна спроможність гривні, як і раніше, падає, але й у долара вона не зміцнюється. До того ж, у доларовій цитаделі, США, банки падають один за одним.
Втім, незважаючи на всі ці потрясіння, які сьогодні переживає основна світова валюта, до кінця року офіційний курс долара від НБУ, найімовірніше, зросте до 40-42 грн. А готівковий курс становитиме близько 42-44 гривень, вважає дилер департаменту глобальних ринків ОТП Банку Антон Курінний.
Таким чином, зростання курсу долара в Україні неминуче. Тому, поки "американець" коштує дешево, українцям є сенс набити свою фінансову подушку безпеки доларами. Наразі якраз є можливість купити долари за вигідною ціною.
Нагадаємо, фінансовий аналітик Борис Кушнірук також переконаний, що гривня почне здавати позиції. Однак, на відміну від своїх колег, він вважає, що це станеться не восени, а вже влітку.