Today.ua

Яким буде в Україні курс долара після війни: експерти розповіли, що станеться з гривнею

З початку війни Нацбанк України заморозив офіційні курси валют в Україні. Проте, як тільки настане мир, НБУ відпустить курс долара та євро "на свободу". Гривня неминуче змінить свою вартість.

З першого дня війни, 24 лютого, Нацбанк України зафіксував курси валют до закінчення війни. На сьогодні офіційні курси валют такі:

Проте, як тільки в Україні скасують військовий стан, курси валют відразу розморозять, і тоді на гривню чекають значні зміни. Фінансові аналітики дали прогнози, що станеться з національною валютою і яким може бути курс долара після війни.

З початком війни НБУ наклав на фінансовий ринок такі обмеження:

Чи потрібно було заморожувати курси валют та запроваджувати інші заборони на валютний ринок?

Експерти вважають, що це потрібно було робити. Інакше, якби НБУ залишив плаваючий курс валют і не заборонив продаж інвалюти, то на тлі ажіотажного попиту курс долар міг зрости до космічних масштабів. Крім того, завдяки фіксованому курсу валют, наші співгромадяни, які опинилися в евакуації за кордоном, можуть розраховуватися українськими платіжними картками за прийнятним курсом.

Коли валютний ринок повернеться до ринкового плаваючого курсу?

Це станеться одразу після звільнення території України від загарбників, пообіцяв голова НБУ Кирило Шевченко. Такої думки дотримується і голова правління Юнекс Банку Іван Світек. Він вважає, що фінансова система відреагує на закінчення війни майже миттєво.

Курс долара вдасться утримати завдяки безпрецедентній фінансовій допомозі усього світу

Звісно, якби Україна була залишена наодинці зі своїми проблемами, то нас чекала би після війни валютна прірва і довгі болючі роки відновлення економіки із захмарним курсом долара та дефіцитом усіх товарів.

Проте завдяки безпрецедентній фінансовій підтримці всього світу Україна зможе здолати шлях відновлення економіки набагато швидше. При цьому курс долара, звичайно, не залишиться таким, як зараз, проте катастрофічного зростання курсу валют чекати не варто.

Вже на сьогодні, з перших днів війни Україна отримала понад 15 мільярдів доларів фінансової допомоги. При цьому 5 мільярдів із цієї суми пішли безпосередньо на підтримку бюджету нашої країни.

Крім того, на підході нова фінансова допомога від багатьох країн і компаній. Зокрема, США готові виділити Україні понад 13 мільярдів доларів. Не має залишитись осторонь і Європа. Так, прем'єр-міністр Польщі Стефан Моравецький вважає, що Європа має виділити для повоєнного відновлення України близько 100 млрд євро. Свій внесок в Україну зараз роблять не лише країни, а й окремі компанії, які багато років присутні на українському ринку.

"Звичайно, частина цієї валюти не потрапить на український валютний ринок, а зайде у вигляді товарів, послуг. Але ту частину, яка надійде у грошовій формі і пройде через міжбанк, як я бачу зараз, вже можна порівняти з річним обсягом торгів", - вважає економіст Віталій Шапран.

Втім, і допомога у вигляді товарів також підтримає національну валюту, оскільки знизить потребу в імпорті, вважають експерти.

"Україна об'єднала навколо себе весь світ. Немає жодних сумнівів, що після закінчення війни вона стане загальносвітовим будівництвом. Україну чекають роки надзвичайно швидкого економічного зростання – у цьому не може бути жодних сумнівів. Треба лише подолати цей темний час", – переконаний Іван Світек.

Гривня все-таки може ослабнути

Так вважають майже всі експерти. Тим не менш, війна не сприяє зміцненню національної валюти країни, що воює. Незалежно від того, в якій ролі ця країна – агресора або жертви. Тому аналітики прогнозують просідання гривні, проте воно не буде надто катастрофічним.

Яким усе ж буде курс долара після війни?

Аналітики не називають конкретних цифр. Проте один із експертів, який побажав залишитися анонімним, вважає, що слід орієнтуватись на курси чорного ринку валют. Вище, ніж там, офіційні курси валют навряд чи піднімуться, переконаний аналітик.

Сьогодні курс долара на чорному ринку становить 37 гривень. До речі, кількома днями раніше він був вищим.

Нагадаємо, у Росії з початку військових дій рубль вже ослаб на 120%. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ