Today.ua

Як врятувати заощадження від інфляції: українцям підказали вигідне вкладення грошей

В Україні за підсумками цього року очікується 30-відсоткова інфляція. Наступного року її показник буде не набагато меншим. Тому багато українців замислюються, як зберегти свої заощадження у гривні, і яке вкладення грошей буде найвигіднішим. Фінансові аналітики назвали один актив, який можна вважати безпрограшним. У 2022-му, воєнному році, найбільш вигідною виявилася інвестиція в землю.

Про це в інтерв'ю Forbes розповів засновник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

На початку війни ринок землі в Україні взагалі зупинився через те, що було заблоковано державні реєстри, включаючи й реєстр землі. Однак потім, коли найгостріша загроза окупації минула, і реєстри були розблоковані, ринок почав потроху оживати.

"Наразі продаж землі повернувся на довоєнний рівень", - констатує експерт.

Так, лише за попередні два тижні в Україні було здійснено 2991 угоду на ринку землі. При цьому було куплено 5853 гектари сільгоспугідь.

При цьому у 2022 році, воєнному, році земля не тільки не знецінилась, а й навіть зросла в ціні. Ігор Мазепа пояснює цей феномен тим, що земля – це актив, який неможливо знищити жодними обстрілами та неможливо викрасти. Можна сказати, що з усієї нерухомості земля – найбільш нерухома.

Втім, як зауважив аналітик, вартість землі відчутно зросла у гривнях. Проте, якщо рахувати її вартість у доларах, то вона трохи впала в ціні – на 5%. Втім, навіть таке 5-відсоткове зниження в доларі виглядає цьогоріч набагато привабливіше, ніж, наприклад, 15-20% зростання у гривні.

Отже можна сказати, що люди, які зробили вкладення грошей у купівлю землі, вийшли у виграші. Наступного року цей актив буде ще дорожчим. А після війни, як і прогнозували аналітики, зростатиме вартість землі і в доларах. Тому вкладення грошей у землю на сьогодні можна вважати найбільш вигідною інвестицією.

Природно, що ціни на землю цього року суттєво залежать від географічного розташування ділянки. Якщо раніше визначальне значення мала родючість землі, а також її вигідне розташування поблизу великих міст, то зараз на заході країни вона однозначно дорожче, ніж на Сході.

Так, цього року найдорожче продавалися ділянки у Львівській, Івано-Франківській, та, незважаючи ні на що, у Київській областях. А найдешевшими були ділянки у Харківському та Миколаївському регіонах. І взагалі не продавалася земля на Херсонщині та в Запорізькій області.

Нагадаємо, вже з наступного року українцям доведеться сплачувати мінімальне податкове зобов'язання за користування землею. Його розмір у середньому дорівнюватиме 1500 гривень за гектар.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ