В Україні майже всім пенсіонерам, що працюють, регулярно виплачується пенсія. Однак вона може бути дещо нижчою за ту, яку пенсіонер отримував би, якби він не працював. Тому може виникнути переплата пенсії працюючим громадянам, якщо вони вчасно не повідомили про своє працевлаштування. Тоді суму переплати регулярно вираховуватимуть зі щомісячної пенсійної виплати.
Чому так відбувається, роз'яснили у Пенсійному фонді України.
Майже нікому із пенсіонерів не припиняють виплату пенсії у разі їхнього працевлаштування. Є лише один виняток – для пенсіонерів, які вийшли на заслужений відпочинок до настання пенсійного віку – за вислугу років. У цьому випадку, якщо вони влаштовуються на роботу, яка дала їм право достроково вийти на заслужений відпочинок, то виплату пенсії їм припиняють. Втім такого не відбувається, якщо вони влаштувалися на іншу роботу.
Всім іншим громадянам продовжують виплачувати пенсії, навіть якщо вони влаштувалися працювати. Але при цьому їхня пенсія може бути дещо меншою за ту, якою вони отримували до працевлаштування. Тут позначаються різні підходи до індексації пенсій, а також відмінності у виплаті надбавок.
Отже, пенсіонер, який наново влаштувався на роботу, має повідомити про це ПФУ. Причому згідно із законом це потрібно зробити протягом 10 днів після працевлаштування.
Проте не всі про це знають. А ще більше громадян ігнорують цю вимогу, сподіваючись, що ПФУ про це не дізнається, і на їхніх пенсіях це ніяк не позначиться.
Однак такі надії марні. Рано чи пізно ПФУ все одно про це дізнається при звірці даних із Реєстром застрахованих осіб, а також при звірці з даними, що подають підприємства. Отже, в будь-якому випадку факт працевлаштування розкриється. І чим раніше, тим краще для самого пенсіонера, адже переплату пенсії йому все одно доведеться повертати.
Якщо він не захоче повернути переплату добровільно, тоді ПФУ доведеться вдатися до примусових щомісячних стягнень із його пенсії. Таким чином, щомісяця вираховуватимуть до 20% пенсії – до повного погашення переплати.