Держава готує потужний удар по боржниках: фінансовий суд змусить віддати всі кредити сповна

Автор: Марченко Любов

В Україні хочуть створити спеціалізований фінансовий суд, який розглядатиме лише спірні питання кредитування. Завдяки існуванню такого суду планують зменшити банківські відсотки по кредитах, а також змусити більшість боржників повернути гроші кредиторам.

Держава готує потужний удар по боржниках: фінансовий суд змусить віддати всі кредити сповна - today.ua

Спеціалізований фінансовий суд розглядатиме питання спірних кредитів, а також залагоджуватиме фінансові тертя між інвесторами і тими, хто користується вкладеними інвестиціями. Про це заявив глава Нацбанку України Кирило Шевченко. Держава сподівається, що цей суд допоможе вирішити питання з проблемними кредитами, а також зробити нашу країну в цілому більш привабливою для інвесторів.

Що стосується останнього, то абсолютно очевидно, що людина, який вкладає свої гроші в якусь справу, хоче бути впевнена, що зможе, принаймні, повернути вкладене.

Як відзначають міжнародні експерти, в Україні близько 42% всіх боргів є безнадійними (NPL). Це занадто високий показник. Для порівняння: в більшості європейських країн він не перевищує 10%.

Популярні зараз

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

В Україні стартувала “м'яка“ мобілізація, - Reuters

Учені фіксують масове просідання поверхні землі у різних регіонах планети: які країни підуть під воду

До речі, МВФ також наполягає на зменшенні частки проблемних кредитів в Україні. Зменшення частки NPL в кредитах українських банків прописано в меморандумі з МВФ окремим пунктом. Однак, за великим рахунком, Міжнародному валютному фонду все одно, яким шляхом українська влада доб'ється цього: для нього головне - результат.

Чому в Україні так багато проблемних кредитів

Головна причина - безкарність. Взяти кредит виявляється набагато простіше, ніж потім банкірам повернути свої гроші. Держава, в основному з популістських міркувань, убезпечило позичальників частоколом законодавчих запобіжників, які не дозволяють банкірам стягнути з них гроші або заставне майно.

Теоретично це, звичайно зробити можна, і суди навіть приймають рішення на користь банків, а ось виконати судове рішення дуже часто неможливо. При цьому кредитори захищені законом кволо. До того ж, суди нерідко корумповані настільки, що домогтися правди в них неможливо.

Держава готує потужний удар по боржниках: фінансовий суд змусить віддати всі кредити сповна Ще одна причина - розгляд цих справ у судах загальної юрисдикції. Через нагромадження різних позовів, у Феміди довго не доходять руки до таких справ, і нерідко їх розгляд затягується на роки.

Якщо буде створено спеціалізований фінансовий суд, який буде займатися лише такими питаннями, процес можна буде прискорити.

Крім того, можна буде домогтися реального зниження ставки по кредитах. Адже не секрет, що банки закладають в свої ставки ризики з неповернення.

"Кожен банк по-своєму оцінює ризики, у когось більше" плече ", у когось менше, але орієнтовно в середньому 3-3,5 процентних пункти, які закладаються в ставку кредиту, є додатковими витратами тільки через те , що у нас є проблеми із захистом прав кредиторів ", - говорить президент Асоціації українських банків Андрій Дубас.

Боржникам не допоможуть навіть малолітні діти

У неповернених кредитах можна виділити дві потужні складові: політичну та соціальну.

Що стосується першої, то цим, в основному, зловживають власники підприємств, тісно пов'язаних з владою. Вони беруть у банку в борг і "забувають" його повернути. При цьому міцна "рука" у владі не дозволяє змусити боржника розплатитися. А трапляється навіть так, що самим банкірам "серйозні люди" погрожують розправою.

Що стосується другої складової - соціальної, то нею користуються, як правило, люди більш прості. Вони беруть, наприклад, іпотечний кредит, вписують у квартиру неповнолітніх дітей, і все: виселити їх з дітьми із єдиного житла ніхто не має права.

"Якби у нас була ідеальна судова система, то питання не стояло б на порядку денному. Виданий кредит, є по ньому застава, є право на стягнення цієї застави - виконавче провадження, стягнення, точка", - говорить Андрій Дубас.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, створення фінансового суду передбачає не тільки вузьку спеціалізацію цього суду, а й деякі зміни в законодавстві, яке стане жорсткішим до позичальників. Тоді вже ніякі діти не допоможуть зберегти у власності заставне житло, і борг по кредиту стягнуть у будь-якому випадку.

Нагадаємо, восени минулого року в Україні спостерігався бум іпотечних кредитів. Українці масово брали кредити на придбання житла.