Державний Укрексімбанк видав кредит на 60 мільйонів доларів бізнесмену, який платить податки окупантам: все, що потрібно знати про “справу Мецгера“

Автор: Марченко Любов

Державний Укерексімбанк видав величезний доларовий кредит бізнесмену, який займається підприємництвом на окупованій території так званої ДНР і платить податки в казну окупантам. До того ж, цей кредит був виданий під покупку торгового центру, навколо якого ведуться судові тяжби. Питання щодо правомірності такої щедрої державної позики, поставлене журналістом, викликало напад гніву у глави Укрексімбанку Євгена Мецгера.

Державний Укрексімбанк видав кредит на 60 мільйонів доларів бізнесмену, який платить податки окупантам: все, що потрібно знати про “справу Мецгера“ - today.ua

Якщо банк був би приватним, то можливо, питань до його голови правління було би менше, і вони не стояли би так гостро. Однак Євген Мецгер керує державним банком, а отже, робить це від імені держави. Втім, і для приватних банків на кредитування посібників окупантів накладено табу. Та ще й на таку суму. Саме з цим питанням - щодо правової оцінки виданого кредиту, і прийшов до голови фінустанови журналіст програми "Схеми" Кирило Овсяний з оператором Олександром Мазуром.

Спочатку глава правління банку поводився цілком миролюбно. Однак, почувши запитання журналістів про кредит, виданий особі, яка фактично фінансує терористів, Мецгер тут же зупинив інтерв'ю і став випроваджувати знімальну групу зі свого кабінету.

Державний Укрексімбанк видав кредит на 60 мільйонів доларів бізнесмену, який платить податки окупантам: все, що потрібно знати про “справу Мецгера“ Крім того, він викликав до себе директора департаменту інформаційної політики Володимира Пікалова, а потім до конфлікту підключили ще й директора департаменту банківської безпеки Укрексімбанку Ігоря Тельбізова.

Популярні зараз

ТЦК отримають додаткові права для впливу на ухилянтів від мобілізації: штрафи, блокування рахунків, стягнення майна

Спікер Зеленського розповів, який документ влітку передадуть Путіну

Пенсіонерам нагадали про пільги

Опубліковано топ-10 рейтингу українських університетів: чий диплом варто здобути

Останній виконав для свого патрона "найбруднішу роботу" - заломив руку оператору Мазуру і змусив його віддати дві камери, на які знімалося інтерв'ю. Втім, топ-менеджерів банку цікавили не так самі камери, як карти пам'яті, на які були записані пікантні подробиці невдалої розмови.

Обидві камери передали банківським "технарям", щоби ті видалили наявні там відеозаписи. Але, чи то технарі виявилися не надто підкованими в тонкощах відеозапису, чи то щось у них пішло не так, проте відформатовані карти пам'яті вдалося до найдрібніших деталей відновити іншим фахівцям. Так Україна дізналася подробиці скандального інтерв'ю.

Державний Укрексімбанк видав кредит на 60 мільйонів доларів бізнесмену, який платить податки окупантам: все, що потрібно знати про “справу Мецгера“ Тепер усім трьом фігурантам скандалу, які "щемили" журналістів, вручені підозри про скоєння злочинів за кримінальними статтями. Загалом, цей епізод показав усю дикість і неуцтво вітчизняного істеблішменту, який, незважаючи на зовнішній лиск і дорогий брендовий одяг, фактично ще не виліз зі шкур і дотримується печерного менталітету.

А тепер - коротко про суть питання, що цікавило журналіста

У квітні 2021 року Укрексімбанк видав два кредити на суму 60 мільйонів доларів такому собі бізнесмену Сергію Брюховецькому - уродженцю окупованої Горлівки, який нині мешкає на теренах української столиці. Звичайно, місцем народження і навіть бізнесом, який вів Брюховецький у Донецьку до 2014 року, ніхто йому не дорікає.

Однак і після 2014, перебравшись із окупованої території "на материк", Брюховецький свій бізнес там не прикрив і продовжував активно господарювати, справно сплачуючи податки в казну так званої ДНР, тобто, фактично фінансуючи терористів.

А цьогоріч він надумав придбати ТРЦ Sky Mall в Києві. Для того і попросив кредит у банку, і Укрексімбанк дав його.

А під заставу банком був узятий той самий ТРЦ, з яким також далеко не все гладко. Справа в тому, що свого часу цей ТРЦ заснували, а згодом спільно ним керували естонський бізнесмен Теддер Хіллар та український Андрій Адамовський. Однак потім батьки-засновники щось не поділили, і між ними почалися тяжби за контроль над ТРЦ. Це не завадило перепродати Sky Mall в треті руки. І тепер Хіллар закидає суди позовами, намагаючись, якщо не повернути своє дітище, то хоча б отримати за нього адекватну грошову компенсацію.

Таким чином, заставним майно по кредиту став об'єкт, право на який досі доводять у судах. Загалом, вийшло не комільфо.

Звичайно, глава Укрексімбанку не був готовий до каверзних запитань журналіста. І, очевидно, не все так гладко з цим кредитом, якщо це викликало таку реакцію у голови правління банку. Однак і в цьому випадку можна було відреагувати більш витончено: розповісти, що поки не готовий відповідати на його запитання. А там за тиждень-другий банківська прес-служба могла би придумати якусь плутану і малозрозумілу відписку. Але ж ні: Мецгеру потрібно було "защемити" журналіста з оператором, вивертаючи їм руки і силою відбираючи знятий матеріал.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

У підсумку, топ-менеджери банку мають три кримінальні справи, а Укрексімбанк - погану славу. Правда, є у цієї "медалі" і зворотний бік: раніше Євген Мецгер був широко відомий у вузьких банківських колах. А тепер от про нього дізналася вся країна. Слава, вона така - іноді приходить, коли її зовсім не ждеш ...

Нагадаємо, приблизно два роки тому, в листопаді 2019, був арештований тодішній глава Укрексімбанку Олександр Гриценко, який "за сумісництвом" є близьким родичем Марини Порошенко. Гриценка підозрювали у видачі безповоротних кредитів корпорації Петра Порошенка "Богдан"... Якось зовсім не складається у держбанку із топ-менеджерами.