Today.ua

Державні ПриватБанк і Ощадбанк готують до продажу: що зміниться для їхніх клієнтів

Державні ПриватБанк та Ощадбанк приватизуватимуть. Така умова передбачена у Меморандумі, який українська влада підписала з МВФ.

Вже до кінця поточного року мають бути розроблені та прийняті банками до дії алгоритми, за якими здійснюватиметься повна або часткова приватизація цих фінансових установ.

Про це йдеться у тексті Меморандуму, опублікованого Міністерством фінансів.

До закінчення цього року будуть ухвалені зміни до законодавства

В Умовах Меморандуму також передбачені зміни до законів, які покликані, на думку МВФ, покращити систему управління у цих, поки що державних, банках. Конкретно хочуть внести такі зміни до законів:

Тобто фактично ще до приватизації Ощадбанк і ПриватБанк частково підпадають під зовнішнє управління.

Крім того, Україна має ухвалювати додаткові законодавчі рішення, які сприятимуть зменшенню контролю держави над цими банками. Таким чином, внаслідок часткової або повної приватизації Ощадбанку і ПриватБанку частка державного сектору в українській банківській системі має скоротитися до 2025 року з нинішніх 50,4% більш ніж удвічі.

Не всі експерти вважають Приватизацію ПриватБанку та Ощадбанку своєчасним рішенням

Зокрема радник голови правління Кредитвест банку Василь Невмержицький переконаний, що приватизація ПриватБанку – це правильне рішення.

"З точки зору здорової конкуренції, необхідно знижувати частку держави у банківському секторі. Усі, включаючи НБУ, визнають, що вона надмірна. Адже концентрація половини банківського сектору в одних руках суперечить принципам здорової конкуренції", - каже банкір.

А ось віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран вважає, що державі з перехідною економікою, якою є Україна, нерозумно знижувати частку впливу держави на банківський сектор.

"Я як споживач не бачу необхідності приватизуватися. Що зміниться? Нічого. А з погляду інтересів держави втратимо інструмент впливу на фінансові ринки", - каже Непран.

Що зміниться для клієнтів ПриватБанку чи Ощадбанку з їхньою приватизацією?

Експерти вважають, що за великим рахунком нічого змінитися не повинно. Новий власник навряд чи відразу кинеться покращувати банківські послуги. Однак і погіршувати становище клієнтів також навряд чи будуть, адже законів конкуренції ніхто не скасовував. І якщо конкурент має кращі умови, то почнеться відтік клієнтів до нього. А банкірам це не потрібно.

А ось для самих співробітників державного банку можуть настати непрості часи. ПриватБанк та Ощадбанк і так уже затіяли масштабну оптимізацію своїх відділень, яка зводиться в основному до скорочення штатів. А вже після приватизації новий власник намагатиметься скоротити витрати до мінімуму. Отже, нових звільнень не уникнути. Нагадаємо, стало відомо, що співробітниця ПриватБанку продавала шахраям персональні дані клієнтів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ