Газпром відмовився від транзиту газу через українську ГТС: якою буде ціна на газ

Автор: Марченко Любов

Після нетривалого зниження в кінці минулого тижня, ціна на газ в Європі сьогодні знову пішла вгору. Це сталося відразу після того, як російський Газпром відмовився бронювати українську ГТС для транзиту газу у жовтні. Крім того, російський монополіст також відмовився від двох третин запропонованих потужностей польського газопроводу.

Газпром відмовився від транзиту газу через українську ГТС: якою буде ціна на газ - today.ua

На тлі таких новин вартість газу на європейському ринку відразу пішла вгору. Опалювальний сезон невблаганно наближається, а запаси газу в сховищах Європи залишають бажати кращого. Українські ПСГ також заповнені газом далеко не на всю свою ємність. У минулому році на цю пору запаси газу в Європі і в Україні були набагато вищі.

Що відбувається з транзитом газу?

У Газпрому з Україною діє довгостроковий договір на бронювання потужностей української ГТС. За цим договором Газпром зобов'язується щорічно прокачувати через нашу газотранспортну систему 40 млрд кубометрів газу. На день це виходить 109 млн кубометрів.

Однак, крім цього довгострокового договору, сторони можуть укладати ще й короткострокові контракти строком на один місяць на прокачку додаткового обсягу газу. Власне, досі так і було. Газпром не відмовлявся від додаткового пропозиції з нашого боку. Газпром відмовився від транзиту газу через українську ГТС: якою буде ціна на газ Слідуючи традиції, Оператор ГТС України виставив на жовтень додаткові потужності по двох напрямах: на газовимірювальної станції "Суджа" Газпрому було запропоновано скористатися транзитом 9,8 млн кубометрів на добу, і на станції "Сохрановка" - ще 5,2 млн кубометрів. Однак Газпром не скористався жодною з цих пропозицій.

Популярні зараз

Коли закінчиться війна в Україні: прогноз російського математика

Пенсіонерам автоматично перерахують пенсії з 1 травня: які доплати отримають українці

В Україні стартувала “м'яка“ мобілізація, - Reuters

В Україні вирішили змінити правила торгівлі цигарками, алкоголем та паливом

Поляки також виставили пропозицію по своїй частині газопроводу "Ямал-Європа". При цьому у них російська компанія забронювала лише третину запропонованої потужності.

Відразу після цієї звістки в Європі знову поповзла ціна на газ. Ціна жовтневого ф'ючерса піднялася до 912 доларів за тисячу кубометрів.

Чому Росія відмовляється від додаткових потужностей?

Очевидно, відмовившись від місячних пропозицій на транзит газу, Росія намагається прискорити сертифікацію добудованого газопроводу "Північний потік-2". Зіткнувшись з реальною загрозою увійти в зиму із низькими запасами газу, Європа стане більш поступливою і не зволікатиме з видачею дозволів на роботу нового газопроводу. І, очевидно, поки він не почне працювати, ціна на газ на європейському ринку знижуватись не буде.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Як пережити зиму Україні - ще те питання. Адже у нас ця проблема стоїть ще гостріше, ніж у сусідів на Заході. Україна отримує газ з Європи по реверсу. А отже, в нас він буде ще дорожче, ніж там. На цьому тлі багато підприємств просто не витримають цінового навантаження і зупиняться. До того ж, невідомо за які гроші будуть опалюватися бюджетні установи: лікарні, школи, дитсадки. При цьому, якщо школярів і малюків із дитсадка можна під приводом посилення карантину розпустити по домівках, то лікарні на карантин не закриєш ніяк.

Нагадаємо, українська влада все ж сподівається, що  найближчі кілька місяців "Північний потік-2" не буде сертифікований, і Україна зможе нормально подавати газ в Європу через свою ГТС. Однак, жовтень ми вже втрачаємо, і невідомо, що буде далі.