ФОПи,які активно чинять опір впровадженню касових апаратів, обіцяють, що візьмуть на контроль усі великі покупки громадян і звітуватимуть про них податковій службі. Вони подали розроблений ними законопроект президенту, вимагаючи, щоби той висунув його, як власну законодавчу ініціативу.
РРО або, як їх ще називають, касові апарати мають бути впроваджені ФОПамі вже з 1 січня 2022 року. Власне, це повинно було статися ще з початку 2021, однак під впливом масових протестів підприємців влада здригнулася і пішла на поступки. Таким чином, підприємці отримали можливість ще рік працювати без касових апаратів.
За цей час вони, за словами глави руху SaveФОП і Союзу захисту підприємництва Сергія Доротича, розробили вже не один законопроект, реалізація якого могла би стати альтернативою касовим апаратам. Однак усі ці напрацювання не знайшли відгуку у влади. Найсвіжіший варіант стосується обліку великих покупок, який зобов'язуються взяти на себе підприємці.
Вони пропонують контролювати усі крупні покупки громадян, оформляючи чеки з ідентифікацією товару або послуги. На чеку буде стояти дата і вартість покупки, і все це буде заноситися в форму, яку затвердить Мінфін.
Популярні зараз
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Крупними пропонують вважати всі покупки, вартість яких перевищує мінімальну зарплату. З 1 січня 2022 вона дорівнюватиме 6500 гривень.
Таким чином, переконаний Сергій Доротич, держава зможе контролювати фінансові обороти, які проходять через ФОПів, а самі підприємці не розоряться на установці касових апаратів.
"Все, що дорожче однієї мінімальної заробітної плати - ми цю операцію жорстко фіксуємо і контролюємо. Податкова теж зможе її контролювати", - заявив глава підприємницького руху.
Чиновники з різних відомств по-різному поставилися до такої ініціативи ФОПів
За словами експерта економічних програм Українського інституту майбутнього (UIF) Данила Монина, Мінфін "нічого не хоче міняти", а ось податківці готові до компромісу з підприємцями. ДПС нібито готова відмовитися від повсюдного впровадження касових апаратів, але при цьому хоче контролювати дорогі покупки громадян, які перевищують за вартістю одну мінімалку.
При цьому сам Монін вважає, що держава взялася за проведення податкової реформи не з того кінця. Перш за все, слід було би впритул зайнятися роботою великих торгових мереж, які маскуються під малий бізнес.
Незмінною залишається позиція глави комітету Верховної Ради з питань фінансів, податків та митної політики Данила Гетманцева у цьому питанні. Він вважає, що підприємцям немає потреби "винаходити велосипед", а слід просто виконати вимогу щодо встановлення касових апаратів.
"Я пропонував би не гратися в політику на цій темі і не вигадувати "український велосипед", який чомусь має їхати на квадратних колесах, а не на круглих, як в усьому світі, а просто впровадити цю систему, - заявив Гетманцев і додав : - Ця система діє в усіх країнах світу, навіть у тих, які ми не вважаємо цивілізованими".
При цьому ФОПи вважають, що установка касових апаратів призведе до розорення від 30 до 50% підприємців і втрати 600 тисяч робочих місць.
"Фіскальний касовий апарат - це непідйомний тягар, і він ні в якій мірі не має стосунку до детінізації. Це призведе лише до чергових поборів із підприємців", - заявив Сергій Доротич.
Чому тотальна фіскалізація всієї діяльності ФОПів "не має стосунку до детінізації", підприємці не пояснюють.
Нагадаємо, ФОПи, які в основному платять в казну і до Пенсійного фонду мінімальні внески, можуть згодом розраховувати лише на мінімальну пенсію. При цьому їхні наймані працівники, багато з яких працюють неофіційно, не можуть розраховувати у старості навіть і на такі виплати.