Європейські компанії продають боєприпаси для України за завищеними цінами

Автор: Марченко Любов

Перш ніж потрапити до України, боєприпаси для нашої армії проходять довгий ланцюжок посередників, кожен з яких "накручує" ціну товару. Принаймні, так було невдовзі після початку війни. Зокрема, чималий куш на постачанні боєприпасів для України зірвала естонська компанія Bristol Trust OÜ.

Європейські компанії продають боєприпаси для України за завищеними цінами - today.ua

Факт непомірних накруток за ціною боєприпасів – доведений. Про це пише epravda, посилаючись на публікації у кількох авторитетних виданнях: українській англомовній The Kyiv Independent, естонській Eesti Ekspress, німецькій Die Welt, і двох голландських - Lighthouse Reports та The Investigative Desk. Співробітники цих видань вели спільне журналістське розслідування та опублікували його результати.

Як стало відомо, у березні 2022 року естонська компанія Bristol Trust OÜ отримала 2 мільйони євро або 30% від вартості угоди, пов'язаної з постачанням 12,5 тис. гранат для РПГ-7, які призначалися для постачання в Україну. Все би нічого, якби Bristol Trust OÜ не була звичайним посередником, який зірвав за своє посередництво дуже непоганий куш.

Як з'ясувалося, така комісія в 3-6 разів вища за вартість аналогічних послуг на європейському ринку зброї. При цьому компанії, які активно займаються посередництвом при постачанні зброї в Україну, цього не афішують. Однак у розмовах off the record (не для запису) вони не заперечують, що з початком війни в Україні, користуючись моментом, підняли ціни на свої послуги у 2-4 рази.

Популярні зараз

Названо тарифи на газ з 1 травня: інформація від усіх постачальників

НБУ оголосив про масове закриття банківских відділень

Мобілізація посилилась: стали відомі зміни, що очікують на чоловіків з інвалідністю

Як накопичити заощадження за мінімальної зарплати: лайфхак для українців

Далі з'ясувалося ще більше. Виявляється, естонська компанія – не єдиний посередник, який "намалювався" між виробником гранат та їхнім кінцевим користувачем (українськими військовими). У процесі постачання цих боєприпасів було створено цілий міжнародний ланцюжок посередників. Очевидно, на кожному з цих етапів кожен із них мав свій "навар".

Європейські компанії продають боєприпаси для України за завищеними цінами

Першою отримала замовлення на постачання гранат голландська брокерська фірма ARLE BV. Вона переадресувала замовлення естонської Bristol Trust. А та, у свою чергу, звернулася до чеської компанії Excalibur International.

Саме чеська компанія є виробником замовлених боєприпасів. А тепер – увага: чехи продали естонцям замовлену партію гранат за 4,8 млн євро, а естонці перепродали їх голландцям вже за 6,8 млн євро. Не виключено, що безпосередньому замовнику ця покупка коштувала ще дорожче.

Щоправда, після того, як схема розкрилася, замовника знайти не можуть.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Укроборонпром поспішив відхреститися від цього замовлення. У нашому військовому відомстві кажуть, що працюють із чеською компанією безпосередньо, і ніколи через ARLE BV нічого не купували. Власник ARLE BV, у свою чергу, каже, що отримав замовлення на постачання гранат від Міноборони Нідерландів. Проте Міноборони Нідерландів також відхрестилося від цієї угоди.

Нагадаємо, Україна отримає 60 танків від Польщі, а також танки з інших країн, включаючи ФРН та США.