Фахівці вважають, що вже за пару десятків років ціна на землю в Україні буде, принаймні, у 10 разів вища, ніж є на сьогодні. Тому українцям радять не продавати її зараз.
В Україні сконцентровано найбільшу частину європейського чорнозему. Зокрема, в нашій країні міститься 30% європейського запасу чорноземних земель і близько 9% - світового.
Однак, незважаючи на таке величезне багатство під ногами, українці не можуть продати свій товар на ринку землі за гідною ціною, бо її просто немає.
За даними УКАБ (Українського клубу аграрного бізнесу) за підсумками липня середня ціна на землю по Україні становила 26,8 тисячі гривень або тисячу доларів за гектар.
У країнах ЄС склалася така ціна за гектар землі:
- Італія - 50,2 тис. доларів;
- Данія - 20,8 тис. доларів;
- Іспанія - 15,3 тис. доларів;
- Франція - 7 тис. доларів.
Звичайно, ціну на землю формує, у першу чергу, попит на неї і готовність за неї платити. Однак продавати сьогодні українську землю за сформованою вартістю - це означає невиправдано демпінгувати.
Зокрема, ціна на землю у колишніх колег по соцтабору нині така:
- В Естонії - 3,7 тис. доларів;
- У Хорватії - 3,8 тис. доларів;
- У Словаччині - 4 тис. доларів;
- У Латвії - 3,8 тис. доларів;
- У Литві - 4,5 тис. доларів.
При цьому в Україні відчутно зросла вартість оренди землі. З 2015 року вона піднялася триразово і зараз у середньому становить 250 гривень.
"Вартість оренди росте значними темпами. І те, що ринок землі відкрився, теж буде її підстьобувати. З 2015 року вартість оренди зросла з 37 до 125 доларів, втричі. У середньому, оренда зростає на 20% в рік. Приблизно такого ж зростання можна очікувати і з продажу ", - припускає експерт із земельних питань Олег Нів'євський.
Якщо виходити з його прогнозу, то вже через десяток років земля відчутно зросте в ціні. І гектар українського чорнозему цілком може зрости в ціні до 10 тисяч євро.
"Я б навіть радив, якщо ви не маєте гострої необхідності в тому, щоб продавати ділянку, притримайте свою землю, поки ціна за гектар не буде близько 10 тисяч євро", - висловився член комітету Верховної Ради з питань аграрної політики Дмитро Соломчук.
Нагадаємо, українцям розповіли, в яких областях ціна на землю найвища.