Today.ua

Долар по 90 вже наприкінці року: від чого залежатиме курс валют найближчими місяцями

Протягом чотирьох місяців, що залишилися до кінця 2022 року, в Україні можливі три основні сценарії розвитку ситуації на валютному ринку: базовий, негативний і позитивний. Курс долара залежатиме від того, який із цих сценаріїв буде домінуючим. Якщо втілиться негативний сценарій, то до кінця року долар буде по 80-90 гривень.

Про можливі сценарії розвитку ситуації на валютному ринку розповів у коментарі 24tv фінансовий експерт Forex Club Андрій Шевчишин.

Цієї осені курс долара залежатиме від багатьох факторів: наявності та обсягу макрофінансової допомоги, емісії гривні, монетарної політики НБУ, ситуації на фронті, настрою інвесторів, погоди, а також від початку та проходження опалювального сезону. І це - ще далеко не всі фактори, які впливатимуть на курс валют і стан економіки країни в цілому, каже експерт.

Андрій Шевчишин виділяє три основні сценарії розвитку ситуації на валютному ринку: базовий, негативний та позитивний. Залежно від того, як складуться економічні та політичні умови, втілиться один із цих сценаріїв.

Базовий сценарій

На думку Шевчишина, базовий сценарій найімовірніший, якщо в основному в економіці України збережуться ті тенденції, які є зараз. Тобто, бюджет України значною мірою фінансуватиметься за рахунок емісії гривні, а також за рахунок зовнішніх надходжень від західних партнерів. При цьому ситуація на фронті також залишатиметься стабільною: без великих перемог української армії, але й без значних поразок. Тоді до кінця року долар ймовірно підніметься в ціні ще на 10 гривень і буде по 50.

Негативний сценарій

За негативного сценарію курс долара може зрости до 80-90 гривень. Це може статися, якщо все піде за найгіршою схемою. Наприклад, якщо західні партнери різко скоротять розмір фінансової допомоги. Тоді уряду не буде звідки фінансувати навіть захищені статті бюджету.

При цьому слід пам'ятати, що зараз усе, що вдається збирати за допомогою податків, тобто всі традиційні доходи українського бюджету, йдуть на фінансування армії. Інші видатки фінансуються за рахунок емісії гривні та зовнішніх надходжень. Отже, якщо зовнішні надходження вичерпаються, уряду більш нічого не залишиться, як знову включити друкарський верстат і збільшити грошову масу. Це призведе до неминучої та різкої девальвації гривні.

Позитивний сценарій

За позитивного сценарію долар може залишитися в районі 40 гривень або, принаймні, вирости незначно – до 45. А наступного року, якщо позитивний сценарій зможе закріпитися надовго, гривня навіть може ревальвувати. Тоді курс долара опуститься нижче за 40 гривень.

Це стане можливим, якщо наші успіхи на фронті будуть очевидними для всього світу, а питання повного звільнення українських територій стане питанням найближчих місяців. Це буде найкращим сигналом для інвесторів, зокрема й закордонних. Вони хлинуть в Україну зі своїми грошима, чим суттєво зіб'ють ціну долару. Але, на жаль, поки що про такий сценарій можна лише мріяти.

Водночас інший експерт, Віталій Шапран, вважає, що вже найближчого місяця курс долара почне знижуватися завдяки збільшенню валютних надходжень від експорту української аграрної продукції, а також завдяки надходженню великої грошової маси з-за кордону, якf раніше блокувалася. Таким чином, вже до кінця вересня долар може знизитись до 38-38,5 гривень, вважає Шапран.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ