До ринкового рівня: у Нацбанку розповіли про підвищення тарифів на газ

У Нацбанку розповіли, як змінюватимуться тарифи на газ. Вони зміняться вже навесні, після завершення опалювального сезону. Ціни на газ для населення будуть приведені до ринкового показника. Перехід до ринкових тарифів на газ для населення триватиме кілька років.

До ринкового рівня: у Нацбанку розповіли про підвищення тарифів на газ - today.ua

Прогнози щодо подальшого формування цін на газ, зокрема і для населення, містяться в Інфляційному звіті НБУ за січень 2022 року.

У звіті, зокрема, йдеться про тарифи на опалення та гарячу воду для населення, які були зафіксовані восени минулого року. При цьому тариф на електроенергію навіть було знижено. Такими ці тарифи залишатимуться до кінця опалювального сезону, тобто до кінця квітня цього року. До ринкового рівня: у Нацбанку розповіли про підвищення тарифів на газ Однак фіксація тарифів для населення призвела до великого розриву між цінами на енергоносії для населення та бізнесу. А постачальники газу та електрики, на яких покладено соціальну місію із забезпечення населення дешевими енергоресурсами, можуть виявитися неконкурентоспроможними в ринковій стихії.

"Фіксація тарифів ЖКП на тлі різкого подорожчання газу у світі призвела до накопичення значних розривів між цінами для населення та бізнесу. Це може зумовити корекцію тарифів для населення до ринково обґрунтованих рівнів у майбутньому. Водночас, із урахуванням очікуваної корекції на зниження цін на європейський газ у 2022 році та соціальну значущість ЖКП, приведення більшості тарифів до імпортного паритету, ймовірно, буде поступовим і триватиме кілька років”, – йдеться в Інфляційному звіті НБУ.

Тобто тарифи на газ для населення поступово наближатимуть до ринкових показників. Звичайно, щоб уникнути "тарифного шоку", їх не піднімуть одномоментно чи навіть протягом року. Як йдеться у звіті, це, мабуть, триватиме кілька років. Проте рано чи пізно населенню все одно доведеться платити за енергоресурси за ринковими тарифами.

Щодо ціни на газ на світовому ринку, то в НБУ вважають, що протягом першого кварталу 2022 року вона протримається високою, але потім почне знижуватися. Проте до показників доковідного періоду вона не знизиться.

Нагадаємо, українцям замінять дорогий газ на пелети і тріску. Проте за нинішніх тарифів на газ не всім це буде вигідно.

ДЖЕРЕЛОmoney.fakty.ua