Today.ua

Що робити, якщо держава забрала субсидію та змушує повернути кошти державі

Чимало громадян вже зіткнулися з проблемою, коли субсидія, яку їм виплачували, була визнана незаконною, і тепер її змушують повернути. Однак, якщо немає відповідного рішення суду, то гроші можна не повертати. Навіть більше, у суді можна довести, що вимога щодо повернення грошей незаконна. Крім того, через суд можна спробувати повернути субсидію, яку у вас забрали безпідставно.

Як відстояти свої права, пов'язані з виплатою субсидії, розповіла юрист громадської організації "Сильні громади" Наталія Рижкова.

За словами правозахисниці, найчастішими "злочинами" отримувачів субсидії є два типи виплат:

Нинішнього, 2021, року вже прийнято близько 500 рішень, які зобов'язують громадян повернути державі незаконно виплачені субсидії. Зазвичай, такі вимоги висувають органи соцзахисту, які виявили переплату або незаконну виплату грошей.

Тому шукати справедливості у них – марнування часу, вважає юрист. Органи соцзахисту пропустять отримувача субсидії, що проштрафився, через сім кіл пекла, і в результаті той нічого не доб'ється.

"Люди скаржаться, що в управлінні соцзахисту проходять сім кіл пекла. З ними там просто ніхто не хоче розмовляти. Завдання управління - повернути гроші, навіть якщо людина не винна", - каже Наталія Рижкова.

Свої права слід відстоювати у суді, вважає правозахисниця. Хоча суд – це також лотерея. Чималу роль у рішенні суду відіграє людський чинник, і від цього нікуди не подітися.

Проте громадянам слід пам'ятати: держава може змусити громадянина повернути гроші лише в тому випадку, якщо у незаконній виплаті винен він сам. Тобто, якщо він навмисне надав неправдиві відомості про себе і тим самим добився виплат, на які не мав права.

Якщо вину отримувача субсидії та умисел з його боку доведе суд, то звинувачення можуть висунути і за кримінальною статтею, а не за адміністративною.

Однак, якщо переплата грошей відбулася через недогляд та з вини держави, то одержувач субсидії нічого не зобов'язаний повертати. Отже, свої гроші можна повернути.

Однак, перш ніж звертатися до суду, слід добре подумати: чи немає й вашої вини у тому, що сталося.

Нагадаємо, українці, які минулого опалювального сезону отримували субсидію у безготівковій формі, можуть залишити гроші, зекономлені за субсидією, собі. Однак потрібно встигнути вивести їх на окремий рахунок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ