Що робити, якщо держава забрала субсидію та змушує повернути кошти державі

Чимало громадян вже зіткнулися з проблемою, коли субсидія, яку їм виплачували, була визнана незаконною, і тепер її змушують повернути. Однак, якщо немає відповідного рішення суду, то гроші можна не повертати. Навіть більше, у суді можна довести, що вимога щодо повернення грошей незаконна. Крім того, через суд можна спробувати повернути субсидію, яку у вас забрали безпідставно.

Що робити, якщо держава забрала субсидію та змушує повернути кошти державі - today.ua

Як відстояти свої права, пов'язані з виплатою субсидії, розповіла юрист громадської організації "Сильні громади" Наталія Рижкова.

За словами правозахисниці, найчастішими "злочинами" отримувачів субсидії є два типи виплат:

  • виплати грошей після смерті людини, яка мала право на субсидію (торік зафіксовано 21 тисячу таких випадків);
  • покупки на суму, що перевищує 50 тисяч гривень (17,5 тисяч випадків).

Що робити, якщо держава забрала субсидію та змушує повернути кошти державі Нинішнього, 2021, року вже прийнято близько 500 рішень, які зобов'язують громадян повернути державі незаконно виплачені субсидії. Зазвичай, такі вимоги висувають органи соцзахисту, які виявили переплату або незаконну виплату грошей.

Тому шукати справедливості у них – марнування часу, вважає юрист. Органи соцзахисту пропустять отримувача субсидії, що проштрафився, через сім кіл пекла, і в результаті той нічого не доб'ється.

"Люди скаржаться, що в управлінні соцзахисту проходять сім кіл пекла. З ними там просто ніхто не хоче розмовляти. Завдання управління - повернути гроші, навіть якщо людина не винна", - каже Наталія Рижкова.

Свої права слід відстоювати у суді, вважає правозахисниця. Хоча суд – це також лотерея. Чималу роль у рішенні суду відіграє людський чинник, і від цього нікуди не подітися.

Проте громадянам слід пам'ятати: держава може змусити громадянина повернути гроші лише в тому випадку, якщо у незаконній виплаті винен він сам. Тобто, якщо він навмисне надав неправдиві відомості про себе і тим самим добився виплат, на які не мав права.

Якщо вину отримувача субсидії та умисел з його боку доведе суд, то звинувачення можуть висунути і за кримінальною статтею, а не за адміністративною.

Однак, якщо переплата грошей відбулася через недогляд та з вини держави, то одержувач субсидії нічого не зобов'язаний повертати. Отже, свої гроші можна повернути.

Однак, перш ніж звертатися до суду, слід добре подумати: чи немає й вашої вини у тому, що сталося.

Нагадаємо, українці, які минулого опалювального сезону отримували субсидію у безготівковій формі, можуть залишити гроші, зекономлені за субсидією, собі. Однак потрібно встигнути вивести їх на окремий рахунок.

ДЖЕРЕЛОapostrophe