Через війну та супутні їй економічні потрясіння гривня стрімко знецінюється. У цих умовах багато громадян, які мають грошові заощадження, шукають способи, як вберегти їх від інфляції. Однак під час війни фінансові операції, які діють у мирний час, вкрай обмежені. Одним із небагатьох виходів, якщо не єдиним, є безготівкова купівля валюти на депозит.
На початку війни громадяни не мали майже ніякої можливості придбати долар і євро. Це можна було зробити тільки в небанківських обмінних пунктах, де, звичайно, курси валют були набагато вищими за зафіксований Нацбанком.
Однак згодом НБУ надав громадянам можливість купувати валюту. Але - тільки за безготівковим розрахунком і лише за умови, що придбані валютні кошти будуть покладені на банківський депозит терміном від 3 місяців і вище. При цьому вкладник не має права достроково зняти вкладені гроші, а також не може перевищити місячний ліміт 50 тисяч гривень.
Звичайно, це - не вільний продаж валюти, як було до війни, але вже хоч би щось. Причому у виграші залишаються як банки, які залучають гроші від населення, так і самі громадяни, які мають можливість зберегти свої заощадження із найменшими втратами.
Заробити на такому депозиті не вдасться, оскільки відсоткові ставки за валютними вкладами невисокі. І при цьому є ще й націнка на продаж такої валюти. Однак і втрата грошей буде мінімальною. На звичайному гривневому депозиті, а тим більше, зберігаючи гроші вдома "у панчосі", власник коштів втрачає набагато більше.
Яку валюту обрати для вкладу?
Фінансовий експерт Олексій Козирєв радить громадянам, які роблять короткострокові заощадження (до року) робити ставку на долар. Протягом найближчого року він буде стабільнішим, ніж євро. Євро ж, через розпачливий стан європейської економіки, може найближчим часом неабияк просісти в ціні порівняно з доларом.
Нагадаємо, експерти прогнозують, що найближчими днями долар зростатиме в ціні, і розрив між реальною продажною ціною американської валюти та фіксованим курсом НБУ збільшуватиметься.