Українські банки знижують кредитні ставки для населення. Так, у порівнянні з жовтнем в листопаді відсотки за кредитами у гривні знизилися в середньому на 2,7. При цьому кредити в іноземній валюті також подешевшали.
Про це повідомляє rbc.ua, посилаючись на дані, оприлюднені Нацбанком України.
Відколи НБУ підвищив облікову ставку одразу в 2,5 рази (з 10 до 25%), кредити в Україні надзвичайно подорожчали. Багато хто з тих, хто, можливо, хотів взяти у банку гроші в борг, не можуть цього зробити через те, що банк не готовий надати їм кредит. А ті, кому банк міг би позичити гроші, намагаються не позичати через те, що віддавати доведеться набагато більше.
Не дивно, що кредитний портфель українських банків збіднів. Так, лише за листопад він скоротився на 0,6% або до 1 047 млрд гривень. При цьому кредити населення скоротилися на 0,8%. Нині їхній сумарний обсяг становить 225 млрд гривень. Скоротився також на 0,5% і кредитний портфель бізнесу – до 795 млрд гривень.
Щоб залучити позичальників, банки стали знижувати відсотки за кредитами. Так, після зниження в листопаді, середня відсоткова ставка за кредитами для населення у гривні становила 35,1% річних. Однак це все одно надто багато, щоби зробити кредит привабливим.
Банки також знизили кредитні ставки за позиками для населення в іноземній валюті. Вони стали нижчими в середньому на піввідсотка: 3,7% замість 4,2.
Знизилися також відсотки за валютними кредитами для підприємств: з 6,0 до 5,4%. А ось гривневі кредити для підприємств, навпаки, подорожчали: з 19,7% до 20,8.
При цьому, намагаючись залучити якнайбільше грошей вкладників, банки підвищують відсотки за депозитами. У середньому зараз ставка за гривневими депозитами становить 12-14% річних. Проте, порівняно з інфляцією, яка вже перевищила 25%, такий "заробіток" на депозиті, звичайно, виглядає непереконливо. Але в будь-якому випадку це краще, ніж зберігати гроші "в панчосі".