Американські пересувні зенітно-ракетні комплекси Avenger вже захищають українське небо. В Інтернеті з'явилося відео, яке це підтверджує.
Про те, що США передасть Україні в рамках нового пакету військової допомоги ЗРК AN/TWQ-1 Avenger, стало відомо ще у листопаді 2022 року. Про це тоді вперше повідомив радник із національної безпеки США Джейк Салліван. Білий дім ухвалив таке рішення у відповідь на посилення ударів російських окупантів крилатими ракетами та безпілотниками по українській енергетичній інфраструктурі.
У лютому 2023 року зенітно-ракетні комплекси Avenger прибули до одного з портів Німеччини. Після цього їх відправили до України.
Скільки конкретно ЗРК Avenger вже використовують ЗСУ – точно поки що не відомо. Спочатку стверджувалося, що США передасть Україні 14 таких зенітно-ракетних комплексів Avenger, а тепер у ЗМІ з'явилася інформація про те, що їх буде трохи менше – 12.
ЗРК Avenger збудовано на базі армійського позашляховика "Хамві". Тобто, це дуже мобільний зенітно-ракетний комплекс. І в цьому його головна перевага.
Цей ЗРК оснащується ракетами класу "земля-повітря". Якщо бути точнішим, це ракети FIM-92 Stinger. Усього 8 таких ракет у двох контейнерах. Є, звісно, і запасні ракети.
Повітряні цілі можна знищувати на відстані до 5,5 км і на висоті до 3 800 метрів. Тобто головне призначення AN/TWQ-1 Avenger – знищення літаків, вертольотів та безпілотних літальних апаратів на ближній дистанції.
Тепловізор та РЛС, якими оснащується цей ЗРК, забезпечують виявлення повітряних цілей у будь-яку погоду, вдень та вночі.
Зважаючи на все, ЗСУ отримали ЗРК Avenger із системою STC. Це модернізована версія. У неї турель із ракетами повертається на ціль автоматично. Екіпаж такої бойової машини складає 3 людини. Максимальна швидкість – 105 км/год. Запас ходу – 563 км.
Слід зазначити, що цей зенітно-ракетний комплекс не броньований. І це на наш погляд його недолік (мабуть, це його єдиний недолік). Втім, цей недолік можна нівелювати завдяки грамотному бойовому використанню Avenger.
Раніше стало відомо, що Україна отримає швейцарські зенітно-ракетні комплекси Skyguard-Sparrow, які знищують повітряні цілі на ближній та середній дальності. Їхню передачу вже схвалив уряд Італії.