В Україні стрімко дорожчають продукти. В лідери цінових перегонів вибилися яйця, які з демократичного продукту для небагатих за два місяці перетворилися мало не в атрибут розкішного життя. Аналітик фондового ринку Сергій Фурса роз'яснив українцям, як на вартість українських яєць впливає збільшення доларової маси в США.
Продовольство дорожчає не лише в Україні. Практично в усіх країнах, які заведено називати країнами, що розвиваються, зростають ціни на продуктових ринках. Частково ця проблема кліматична. Минулорічний неврожай у Європі позначився на наповненні аграрного ринку. За багатьма агрокультурами недобрали того, що було заплановано. Але це лише одна причина.
Другу - потрібно шукати за океаном. Криза, що вибухнула через коронавірус, змусила у всіх країнах місцеві владні еліти думати, як допомогти своїм людям. В основному всі пішли одним шляхом - збільшення грошової маси. У підсумку, багато цих надрукованих грошей осіли на фондових ринках. Звідси - зростання вартості акцій і, відповідно, ланцюгова реакція зростання цін на все, включаючи і продукти, і пальне, і решту товарів першої необхідності.
Причому досягли успіху в цьому саме США, які на чверть збільшили у себе доларову масу, а зростання цін відчув весь світ. Таким чином, під впливом різних факторів ціни на пшеницю зросли на 40%. Що, до речі, непогано для наших аграріїв, які змогли хоч щось заробити на експорті зерна. Однак в Україні продукти зернової групи відразу зросли в ціні, а слідом за ними підтяглися й ціни на інші продукти. Адже кури і свині не харчуються обіцянками кінця епохи бідності, а хочуть конкретних комбікормів, виготовлених із того ж зерна. Таким чином, корми вже подорожчали майже в півтора рази. Отже, і утримання курки, яка повинна знести яйце, стало дорожчим. Так яйця стали "золотими".
Популярні зараз
У Мережі показали інтер'єр концепту позашляховика Kraz Chumak
Рада підтримала автоматизований арешт депозитів боржників
Раніше Бундесверу: Україна отримала німецькі армійські машини Caracal
Прискорив зростання цін і внутрішній фактор. Намагаючись піднятися на хвилі популізму, команда нинішньої влади вже не вперше піднімає мінімальну зарплату. Але, на жаль, ці гроші не підкріплені товарним виробництвом. Тому економіку вони стимулюють мляво (хоча все ж трохи стимулюють), а ось ціни ростуть не по днях, а по годинах. Причому, бачачи, що у людей є гроші, торгаші, не соромлячись, задирають ціни.
Сергій Фурса прогнозує, що в другій половині року інфляція повинна сповільнитися. На ринок підуть овочі і зерно нового врожаю. І тут головне - притримати руки уряду, які так і тягнуться до кнопки друкарського верстата. Тоді й вартість продуктів піде на спад. І яйця знову будуть не за ціною Фаберже, а як цілком демократичний і доступний продукт.
Нагадаємо, крім яєць, в Україні також подорожчали овочі борщового набору. Але поки що їх можна їсти, тоді як яйця вже тільки споглядати.