Today.ua

Алкоголь під час війни: незважаючи на сухий закон, в Україні можна втридорога купити спиртне “з-під поли“

В усіх регіонах України, невдовзі після введення воєнного стану, заборонили продаж міцних спиртних напоїв. Проте, незважаючи на сухий закон, українці все-таки примудряються їх придбати. При цьому через те, що заборонено продавати алкоголь під час війни, бюджет країни недоотримає мільярди гривень, а люди, зайняті у виробництві спиртного, залишаться без своїх робочих місць.

Видання segodnya з'ясувало, де і за скільки можна з-під поли придбати "вогненну воду", і підрахувало, скільки втрачає держава через заборону, яку легко можна обійти.

Так, киянин Андрій каже, що навіть у столиці можна розжитися алкоголем. Покидаючи свої будинки, багато жителів Києва залишили ключі від квартир знайомим, щоби ті періодично відвідували житло і відлякували мародерів. При цьому господарі дозволили друзям і сусідам, які залишилися в місті, спустошувати їхні домашні запаси алкоголю. Сам Андрій зупинився у Рівному і каже, що розжитися там міцним напоєм – не проблема.

"Люди купують самогон на ринку, а в кафешках із чайників розливають горілку. Знайомі замовляли доставку преміального алкоголю поштою, все приїхало", - розповів чоловік.

Інший киянин на ім'я Дмитро, який зупинився у Луцьку, розповідає, що в місті дістати спиртне взагалі не важко.

"У Луцьку є спиртзавод, так що тут взагалі дістати спирт або ліву горілку - не проблема. Усі ж свої, а місто невелике. При цьому п'яних по місту не бачив", - поділився спостереженнями Дмитро.

На Івано-Франківщині на будь-якому ринку приїжджому покажуть "точку", де можна придбати міцний спиртний напій. Щоправда, за таке придбання доведеться вивернути кишені: алкоголь під час війни – задоволення не з дешевих.

"120 грн коштує літр вина, близько 160 грн просять за літр наливки, а найдорожчий самогон коштує близько 240 грн за літр. За такою ж ціною продають міцні настойки. Причому за наявності комунікаційних навичок можна домовитися, і тобі привозитимуть замовлення додому" , – поділився ще один киянин Олексій.

Проте найдорожчий алкоголь продають все-таки у Львові. За теперішніми розцінками за півлітра горілки потрібно віддати 300-400 грн, а за такий самий обсяг найдешевшого віскі доведеться викласти 600-700 гривень.

Українці все одно п'ють, а бюджет втрачає гроші

Таким чином, незважаючи на сухий закон, українці продовжують випивати. А ось держава через запроваджену заборону втрачає величезні податкові надходження.

Хоча, на думку аналітика компанії "Центр біржових технологій" Максима Орищака, втрати від невиплаченого акцизу та ПДВ погоди для бюджету не роблять. Але при цьому набагато небезпечніше інше: через заборону на реалізацію продукції змушені будуть зупинитися підприємства, які виробляють алкоголь. А отже, їхній персонал у кращому разі відправлять у відпустку власним коштом, а в гіршому – просто звільнять.

"Продаж алкогольної продукції - це ж не тільки продаж продукту. Це формування попиту для підприємств, а отже, наявність роботи. Зараз попиту не буде, тобто підприємства зупинять свою діяльність, людей відправлять у відпустку за власний кошт (якщо хтось ще залишився в країні), і не буде ні споживання комунальних послуг, ні робочих місць, ні податкових відрахувань", – каже Орищак.

Загалом цифри втрат такі

Річна сума акцизного податку від продажу алкогольних продуктів становить близько 40 млрд гривень. Виходить, що за місяць дії сухого закону Україна втратить близько 3,3 млрд. При цьому втрати за ПДФО та ЄСВ, які не отримають бюджет і Пенсійний фонд, набагато вищі. Загалом, якщо все оцінити і підрахувати, то овчинка вичинки не вартує. Народ все одно п'є, а всі гроші за випивку йдуть повз державну кишеню.

Нагадаємо, заборона на продаж алкоголю в Україні запроваджена з 1 березня. Тобто країна вже третій тиждень живе в умовах сухого закону.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ