Today.ua

Загальна мобілізація: як дізнатись, чи законно видана повістка до військкомату

Загальна мобілізація відбувається початку повномасштабної війни. Чимало українців вважають, що їм незаконно вручають документи про виклик у військкомати. Деякі скаржаться, що отримали повістку на блокпостах, у магазинах та просто серед вулиці. Стало відомо, як перевірити її на законність.

Мобілізація в Україні проводиться відповідно до ухвалених законів. Вона буде продовжена, як і військовий стан, який поки що встановлено в країні до 23 серпня. Президент Володимир Зеленський запропонував пролонгувати мобілізацію ще на три місяці. Видача повісток українцям продовжується, зокрема й у громадських місцях. У військовозобов'язаних є питання оформлення документа.

Юрист Ганна Оржеховська нагадала, що процедура вручення повістки вказана в законі і має виконуватися. На ній має бути оригінальна печатка районного чи міського центру комплектування та соцпідтримки. При цьому штампи "Для довідок" є недійсними.

Оржеховська пояснила, що українці мають поцікавитись посадами та повноваженнями людей, які вручають їм повістки. Потім слід ознайомитися з оформленням документа та перевірити введені дані. Не зайвим буде уточнити особу керівника військкомату.

У повістці мають бути внесені прізвище, ім'я, по батькові та адреса мобілізованого. Військова спеціальність має співпадати зі спеціальністю, яка вказана в військовому квитку.

Потрібно також перевірити вид повістки, що видається: для уточнення даних, проходження медкомісії, прибуття в територіальний центр або для призову на військову службу.

Необхідно, щоб у документі було зазначено адресу, дату, час прибуття, а також документи, які потрібно мати при собі. Обов'язковим є підпис військового комісара.

За наявності порушень у повістці, призовники можуть наполягати на складанні акта про виявлене порушення. Якщо цьому перешкоджають, можна викликати поліцію та зафіксувати факт відмови.

Оржеховська порадила після складання акту його сфотографувати, як і саму повістку. Також можна знімати на камеру спілкування із людьми, які вручають документ. За потреби потрібно звертатися за допомогою до юристів.

Нагадаємо, що у Верховній Раді запропонували підвищити граничний вік призовників, які хочуть захищати Україну.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ