Волонтерів зобов'язали здати податкові декларації до 1 травня: кому загрожують штрафи та кримінальна відповідальність

Автор: Леся Ловіцька

1 травня в Україні завершується кампанія із декларування доходів громадян. Ця вимога стосується й багатьох волонтерів. Стало відомо, кому з них загрожують значні штрафи та кримінальна відповідальність.

Волонтерів зобов'язали здати податкові декларації до 1 травня: кому загрожують штрафи та кримінальна відповідальність  - today.ua

Сплатити податки мають ті волонтери, які не зареєстровані у спеціальному реєстрі. Це насамперед стосується тих, хто збирає кошти на особисті банківські картки. Згідно з українським законодавством, ці гроші відносяться до категорії "інші доходи" і мають оподатковуватись

Доходи фізосіб оподатковуються за ставкою 18%, додатково також стягується 1,5% військового збору. Загалом до держбюджету потрібно внести п'яту частину зібраних донатів – 19,5%. Доходи за 2022 рік декларуються у 2023 році. Декларації ухвалюють до 1 травня, а сплатити податки – до 1 серпня.

Подати декларацію можна через електронний кабінет платника податків або безпосередньо податкової інспекції. Якщо вибрано електронний варіант, потрібно буде підписати цифровий підпис.

Популярні зараз

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

“Скасування плати“ за доставку газу для пенсіонерів: у ГазПравді зробили важливу заяву

Україна отримає одну з найкращих у світі систем ППО

Стало відомо, що буде з цінами на бензин та дизельне паливо найближчим часом

Кого звільнили від сплати податків

Щоб легально збирати кошти на свій особистий рахунок та сплачувати податки, потрібно пройти реєстрацію у Реєстрі волонтерів. Як варіант моно створити благодійну організацію та збирати гроші вже на її рахунки.

Перший спосіб простіше та швидше. Потрібно подати заяву за формою №1-РВ до Державної податкової служби: https://tax.gov.ua/zakonodavstvo/elektronni-formi-dokumentiv/reestratsiya-ta-oblik-platnikiv/.

Це можна зробити у територіальному відділі податкової служби. Заяви приймають і в електронному кабінеті платника податків – у категорії "Ведення звітності" за кодом F1308301.Потрібно обов'язково вказати номер банківського рахунку – саме його звільнять від податкового збору. При цьому навіть зареєстровані в Реєстрі волонтери мають подавати декларації щорічно.

Кому загрожують штрафи та кримінальна відповідальність

Отримання додаткових доходів, які не були задекларовані та з яких не стягували податки, можуть спричинити штраф у розмірі 25% від несплаченого податкового зобов'язання. Також потрібно буде внести суму несплачених податків. Якщо проігнорувати вимогу, у сумі боргу можуть нарахувати пеню у вигляді 30% річних.

За несплату великих сум податків (від 4,026 млн грн) можлива кримінальна відповідальність у вигляді штрафів, а також заборона обіймати певні посади протягом кількох років. Розмір штрафів – від 85 тис. грн. до 425 тис. грн.
При цьому у податківців мало можливостей дізнатися про незадекларовані податки. Інформація про кошти, що надходять фізичним особам на рахунки, є банківською таємницею. Її можуть розкрити лише за рішенням суду.

А ось фінансовий моніторинг банків працює "як годинник". Представники банків можуть заблокувати рахунки, на які регулярно надходять великі грошові перекази. Якщо у банку виникають підозри, він має вжити заходів та запросити у клієнта документи для аналізу.

Волонтерів зобов'язали здати податкові декларації до 1 травня: кому загрожують штрафи та кримінальна відповідальність

Після отримання інформації від клієнта банк повинен розблокувати рахунок. Інакше НБУ радить подавати письмовий запит до банку та врегулювати спірні питання відповідно до умов договору.

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

"З метою запобігання блокуванню банками рахунків клієнта-волонтера, такому клієнту доцільно попередньо інформувати банк про початок здійснення волонтерської діяльності та надавати документи та інформацію, які запитує банк з метою аналізу фінансових операцій клієнта", - пояснили в Нацбанку.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні значно зростуть податки для ФОП.