В Україні не вистачає грошей на виплату пенсій: витрати ПФУ перевищили доходи на 7,5 млрд гривень

В Україні може не вистачити грошей для виплати пенсій, в Пенсійному фонді занадто багато коштів витратили на допомогу ФОП, на індексації та на підвищення соціальних виплат. Дефіцит бюджету ПФУ вже становить понад 7,5 мільярдів гривень.

В Україні не вистачає грошей на виплату пенсій: витрати ПФУ перевищили доходи на 7,5 млрд гривень - today.ua

Перший квартал 2021 року Пенсійний фонд України завершив з величезним дефіцитом грошових коштів. У березні поточного року фонд, щоб зробити в строк всі заплановані виплати, позичив понад 12 мільярдів гривень в Державній казначейській службі.

Проблема в тому, що за даними експертів, у ПФУ не тимчасові фінансові труднощі, коли виплати потрібно провести зараз, а заплановані доходи прийдуть пізніше. Насправді, доходи Пенсійного фонду вже не покривають витрати, тому дефіцит буде тільки збільшуватися. До того ж, сукупні борги фонду перед Держбюджетом досягають 70 мільярдів гривень.

Головним джерелом доходів ПФУ є єдиний соціальний внесок (ЄСВ), який нараховують в розмірі 22 відсотків роботодавці на заробітну плату кожного працівника. Однак на сьогоднішній день ситуація склалася така, що в період з січня по березень 2021 р фонд недоотримав понад 3 мільярди від раніше запланованої загальної суми ЄСВ. В Україні не вистачає грошей на виплату пенсій: витрати ПФУ перевищили доходи на 7,5 млрд гривень Погіршило ситуацію лютневе рішення українського уряду перенести індексацію пенсій з 1 червня на 1 березня поточного року. Це збільшило навантаження на бюджет фонду на 2,3 мільярда гривень щомісяця. Крім того, було впроваджено ряд дотацій для людей пенсійного віку, які ПФУ зобов'язали виплачувати, але джерел доходу для цього, виявляється, немає. ФОП першої групи звільнили від сплати ЄСВ з грудня 2020 по травень 2021 рр. Все це може до кінця поточного року привести до збільшення дефіциту фонду до 23 мільярдів гривень.

Поки ситуацію стримує те, що Держказначейство видає безвідсоткові кредити ПФУ для вирішення фінансових проблем. Але як довго це триватиме, ніхто не береться прогнозувати. Якщо уряд не знайде можливість стабілізувати рівень доходів і видатків Пенсійного фонду найближчим часом, то дуже скоро виникнуть перебої з виплатами пенсій.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Україні будуть нараховувати пенсії по-новому. Що зміниться для пенсіонерів?