В Україні масово блокують податкові накладні, а ПДВ за ними не повертається. Названо причини, що призводять до складнощів ведення бізнесу в кризових умовах.
За неофіційними підрахунками бізнес-асоціацій під "санкції" податкової служби потрапила майже половина українських підприємств. Директор бухгалтерської компанії Ірина Браткевич консультує клієнтів з питань оподаткування та знає нюанси того, що відбувається.
Вона повідомила, що блокування податкових накладних стало масовим у вересні та жовтні минулого року. Електронну систему єдиного реєстру податкових накладних перевели на скорочений режим роботи: з 8.00 до 18.00 – затримки навіть на хвилину викликають проблеми. Клієнти замість того, щоб працювати та сплачувати податки, мають доводити, що операція була легальна. Не це потрібно від місяця до року.
У податковій пояснили, що таким чином борються з податковими скручуваннями - крадіжкою із державного бюджету. Автором ідеї блокування податкових накладних виступив депутат Верховної Ради Данило Гетманцев. Він заявив, що завдяки його ініціативі можна виключити шахрайство з ПДВ.
На практиці все не так легко – під санкції потрапляють усі підприємства. Таким чином, навіть порядних бізнесменів двічі оподатковують. Кошти з обігу будуть заморожені на рахунках податкової. Це особливо важко для представників малого та середнього бізнесу.
Економіст Ілля Несходовський зазначив, що замість того, щоб платити працівникам зарплату, роботодавець змушений переплачувати ПДВ через блокування податкової накладної. Таким чином, отримати податковий кредит не можна, і доводиться сплачувати ПДВ у більшому розмірі. Гроші можна розблокувати, надавши об'ємний пакет документів.
Підприємець Артем Кравченко назвав основні проблеми новації.
"Гетманцев сказав, що це робиться за дві години, а на практиці, якби він спробував зробити сам, він би знав, що це займає довший час. Збір документів, сканування, відправка, а потім уже ці накладні розблокують. Але за це час ми потрапляємо в такий період, коли ми не можемо зареєструвати інші накладні, потрібно поповнювати свій кабінет власними коштами, які зазвичай надходять до податкової", - цитує бізнесмена ТСН.
Раніше повідомлялося про проведення податкової реформи, та як вона вплине на зарплати та пенсії українців.