У Польщі помітно подорожчала оренда житла – за рік ціни злетіли щонайменше на третину. Різко зросла вартість комунальних послуг. Стало відомо, скільки українські біженці змушені платити за квартири у сусідній країні.
Найбільш популярними в Польщі є однокімнатні квартири, які стало набагато дорожче знімати. У містах спостерігається максимальний приріст цін. У Варшаві житло коштуватиме приблизно 2571 злотий (+33% на рік), у Гданську – 2400 злотих (+40% на рік), а у Вроцлаві – 2471 злотих (+42% на рік). До зазначених сум не входить вартість комунальних послуг.
Найдорожчі однокімнатні квартири також здають у Гдині та Кракові – понад 2000 злотих на місяць (+44% на рік).
Киянка Наталія Іщенко живе у Польщі вже три роки. Вона зауважила, що на ринку нерухомості великий попит на квартири – їх мало, а ціни зростають. Багато власників житла підняли орендну плату на 300-700 злотих.
"Треба швидко шукати та брати… Комуналка виросла сильно, кредити стали дорожчими вдвічі (мав платити 500 євро – тепер 1000). Тому й ціни на оренду зросли", – зазначила українка.
Сім'ям з дітьми складніше винайняти квартиру, тому що орендодавці не мають права виселити їх навіть при несплаті.
Минулої зими за опалення та гарячу воду у 2-х кімнатній квартирі потрібно було заплатити 2,5 тисячі злотих за два місяці. У поточному сезоні суми будуть вищими. За словами Іщенко, у її житлі вартість комуналки підвищили з 330 до 400 злотих. Вона наголосила, що за два роки у Польщі тарифи на комуналку зросли вчетверо, очікується нове подорожчання.
Середня ціна 1 кіловат-години (кВтг) електроенергії становила 0,77 злотого, а у 2023 році – вже 0,94-1,03 злотого. Тарифи на газ залишать на рівні 2022 року: 1,5-1,6 злотого за кубометр, залежно від регіону.
За водопостачання та водовідведення потрібно заплатити 8-11 злотих/кубометр, опалення – 2-3 злотих за кв. м, вивіз сміття – близько 13 злотих, а за кабельне телебачення та інтернет – 50-60 злотих на місяць.
Сім'я із трьох осіб заплатить за квартиру до 40 кв. м близько 500 злотих на місяць. Люди, які обігрівають житло електрикою, можуть розраховувати на компенсацію 1000 злотих. Субсидію можна оформити, подавши заявку до 1 лютого 2023 року в гміну за місцем проживання.
Раніше стало відомо, що у Польщі розпочали масові перевірки житла – українським біженцям загрожують штрафи на сотні злотих.