Збільшення акцизу на сигарети негативно впливає на рівень податкових надходжень до держбюджету

Автор: Шевченко Лилия

Підвищення акцизної ставки на виробництво сигарет негативно впливає на податкові надходження до державного бюджету країни. Такого висновку дійшли дослідники незалежної неурядової організації Growford Institute, повідомляє lb.ua.

Збільшення акцизу на сигарети негативно впливає на рівень податкових надходжень до держбюджету - today.ua

Аналіз ситуації на ринку тютюнових виробів показав, що стрімке підвищення акцизного навантаження на виробників тютюнових виробів призводить до того, що держава не заробляє додаткові кошти в бюджет, а втрачає їх. Швидке зростання акцизу стимулює розвиток нелегального ринку сигарет.

Одна з учасниць дослідження "Удосконалення політики в сфері акцизного оподаткування тютюнових виробів і протидії їх незаконному виробництву та обігу в Україні" Надія Новицька в ході круглого столу, який був організований представниками Growford Institute та Інституту Горшеніна, уточнила, що зростання тіньового обороту випереджає рівень збільшення акцизних зборів.

"Ми побудували економетричну модель, яка показує, що збільшення цін на сигарети на 1% викликає зростання нелегального обороту на 1,22%. Тобто динамічне підвищення ставок разом з низькою купівельною спроможністю стимулюють збільшення нелегального ринку сигарет. Своїми кроками до підвищення акцизного податку держава фактично не заробляє кошти, а втрачає їх", - зазначила Надія Новицька.

Популярні зараз

Українцям обмежили відпустки у воєнний період

“Скасування плати“ за доставку газу для пенсіонерів: у ГазПравді зробили важливу заяву

Україна отримає одну з найкращих у світі систем ППО

Укренерго запровадило графіки відключення електроенергії у всіх регіонах

Експерти вивчили досвід інтеграції країн, в тому числі і колишніх радянських республік, до складу Євросоюзу, де внутрішня політика передбачає високі акцизні ставки на виробництво тютюнових виробів. З'ясувалося, що, наприклад, на Кіпрі на момент вступу до ЄС податкові ставки були близькі до європейського рівня, тоді як в Латвії вони становили близько 25% від мінімального оподаткування Євросоюзу.

Прискорене підвищення акцизу на сигарети в пострадянських державах до рівня податків ЄС, як показали результати дослідження, не приводило до пропорційного зростання податкових надходжень. Навпаки, збільшувалися фіскальні втрати через істотне зростання тіньового ринку тютюнових виробів.

"Зокрема, в Болгарії в 2010 році частка незаконного обігу сигарет була на рівні 30,7% при стрімкому зростанні ставок на 49%. В Естонії в 2009 році при такому ж зростанні акцизного навантаження незаконний оборот був на рівні 21,8%. У Латвії та Литві при збільшенні акцизного навантаження на 52% і 76% спостерігалося зростання частки нелегальної торгівлі в 2010 році до 37% і 47% відповідно. Подібні тенденції були в Румунії та Угорщині", - розповіла Новицька.

Збільшення акцизу на сигарети негативно впливає на рівень податкових надходжень до держбюджету

Підпишіться на Today.ua, щоб бути в курсі останніх новин:

Таким чином, результати дослідження Growford Institute показали, що рівень і швидкість підвищення податкових ставок необхідно встановлювати, враховуючи купівельну спроможність населення. У країнах з низьким рівнем доходів ризик збільшення частки тіньового ринку на тлі зростання акцизних зборів набагато вищий, ніж у багатих і розвинених державах.

"Такий негативний досвід дозволяє говорити про необхідність виважених та економічно обґрунтованих підходів до подальшого підвищення акцизного навантаження. Не потрібно сліпо йти до збільшення акцизних ставок, потрібно зважати на купівельну спроможність, на реальну ситуацію в Україні", - резюмувала співавтор дослідження Growford Institute.