Українців масово викликають до судів через борги з комунальних платежів. Минулого року в країні відкрили близько 52 тисяч справ щодо стягнення заборгованості – це 26% від загальної кількості цивільних справ.
За даними Опендатабот, боржники з комуналки – абсолютні лідери серед справ усіх судів. Майже 28 тисяч виробництв відкрили у зв'язку із кредитами, позиками та банківськими вкладами (14%). Ще 17 тисяч – зі стягнення аліментів (8,4%).
Депутат Верховної Ради України Ярослав Железняк повідомив, що з листопада до грудня 2022 року за українці заборгували за комуналку 2,2 млрд грн. Загальна сума становила 35,35 млрд грн. Максимальний борг у споживачів за гарячу воду та опалення – 24,4 млрд грн. На другому місці опинилося водопостачання – 7,4 млрд грн. Борг з управління багатоквартирними будинками становив 2,21 млрд грн, а за вивіз сміття – 1,28 млрд грн.
Експерт із комунальних послуг Олег Попенко зазначав, що комунальники користуються тим, що багато українців залишили країну і не передають показники лічильників. Це одна із причин збільшення кількості судових справ.
Голова Національної комісії, яка проводить державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг Костянтин Ущаповський, анонсував підвищення комунальних тарифів. Він обґрунтував непопулярний захід необхідністю підвищення зарплат працівникам критичної інфраструктури та оплатою аварійних відновлювальних робіт.
Раніше стало відомо, що у боржників за комунальними платежами забирають останнє майно.