З наступного року не всі українці, які досягнуть 60-річного віку, матимуть змогу вийти на пенсію. У них має бути мінімум 30 років страхового стажу, а не 29, як у 2022 році.
Як відомо, з 2017 року пенсійний вік в Україні прив'язаний до стажу. З 2023 року вимоги до нього збільшаться на 12 місяців. Громадяни, які хочуть вийти на пенсію у 60 років, повинні мати 30 років страхового стажу. Соціолог Лідія Ткаченко зазначила, що ці вимоги багато хто не зможе виконати, тому людям доведеться працювати до 63 та 65 років.
У 63 роки на пенсію виходитимуть ті, хто має 20-30 років страхового стажу. У 65-річному віці виплати матимуть змогу отримати ті, хто має 15-20 років стажу.
Вимоги до тривалості стажу збільшуватимуться до 2027 року. Дане рішення стало альтернативою загальному підвищенню пенсійного віку. У 2027 році вже 45% 60-річних українців не отримають пенсію.
Аналітики визнали, що оцінювати демографічну ситуацію до кінця повномасштабної війни складно. Надходження до Пенсійного фонду зараз забезпечують військові: вони одержують зарплати, з яких відраховують внески до ПФУ. Їхній заробіток у військовий період вищий – приміром ті, хто на передовій, отримують по 100 тисяч гривень.
Загалом ринку праці зберігається критична ситуація. В Україні поменшало робочих місць, а кількість безробітних збільшилася. Наразі співвідношень працюючих громадян та пенсіонерів становить 1:1.
Аналітик Михайло Присяжнюк зазначив, що протягом кількох років після війни на Україну чекають складні часи, які пов'язані з необхідністю здійснювати соцвиплати в умовах дефіциту держбюджету. Він стверджує, що демографічна ситуація після війни погіршиться.
У 2023 році прожитковий мінімум не збільшуватиметься і становитиме 2093 грн. До цього показника прив'язані мінімальна та максимальна пенсія. Мінімальна виплата пенсіонерам становитиме 2093 грн, а максимальна – 20 920 грн. Фінансування пенсій в умовах війни збільшили більш ніж на 40 млрд грн.
Раніше українці повідомили, як вони можуть докупити страховий стаж для оформлення пенсії.